DT 9 października

Wiadomości grupy „Opór informacyjny” z dnia 9 października

Wojska rosyjsko-terrorystyczne nie chcą zachowywać „trybu ciszy”. W ciągu minionej doby odnotowano ponad 30 ostrzeliwań i prób szturmu stanowisk wojsk ukraińskich.
Wczoraj wieczorem została odbita próba szturmu lotniska w Doniecku. Dziś wieczorem wojskowi ukraińscy odbili atak 50 terrorystów, którzy atakowali stanowiska naszych sił w pobliżu miejscowości Nowołaspa.

Również w ciągu ostatniej doby:
– pięciokrotnie – koleno z miotaczy min i broni strzeleckiej – zostało ostrzelane lotnisko w Doniecku i punkt oporu w pobliżu miejscowości Orłoiwanówka;
– trzykrotnie zostały zaatakowane stanowiska w okolicy miejscowości Czernuchino;
– stanowiska sił OAT zostały ostrzelane w pobliżu miejscowości Popasna, Szczęście, Dolneciepłe, Rzadkodąb, Nikiszyne, Nowoorłówka, Złote, Zamożne. Terroryści atakowali  ogniem salwami, z miotaczy min i broni strzeleckiej.

W Doniecku odnotowano działalność 2 grup specjalnych GRU FR. W pierwszej grupie działa 7 specjalistów ds. dywersji. W drugiej grupie – 5 specjalistów d.s. informacyjno-psychologicznych. Miejsc lokalizacji grup strzeże ochrona, składająca się z rosyjskich wojskowych.
Do miejscowości Gorłówka przybyła grupa rosyjskich najemników w liczbie 40 osób. Wszyscy członkowie grupy – to uczestnicy działań wojennych z FR.

Przez przejście graniczne „Izwaryne” na teren Donbasu weszła kolejna kolumna. Składa się ona głównie z autobusów z najemnikami, wyszkolonymi przez ośrodek GRU FR w Rostowie nad Donem. W ciągu ostatnich dwu dób na teren Ukrainy wjechało nie mniej, niż 40 autobusów z bojówkarzami, wyszkolonymi w Rosji.

Przybywające z Rosji zapasy broni są aktywnie przerzucane w okolice lotniska w Doniecku. Przywozi się tu 50-60% wszystkich min, pocisków artyleryjskich i odrzutowych, przybywających z FR.

W fabryce maszyn w mieście Śnieżne została utworzona pracownia remontu i odbudowy techniki wojskowej, przybywającej z Rosji. Przybywająca tu technika została użyta w walkach pod Ługańskiem, Donieckiem, Amwrosijówką, Kutiejnikowo i Starobieszewo. Kwatera główna ds. remontu techniki bojowej bojówkarzy została utworzona na terenie OSA „Maszyny Węglowe” w Doniecku.
Do Rosji jest wywożony jednie uszkodzony sprzęt bojowy, wykorzystany przez armię rosyjską w trakcie jej działań wojennych na Donbasie. W tym celu z Rosji przyjechały brygady ewakuacyjne. Natomiast sprzęt bojowy, przekazany przez Rosję bojówkarzom, bandytom zaproponowano remontować samodzielnie.