Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-07-21 09:06:51 Aktualizacja dnia: 2024-06-01 09:35:27
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Apel Stanisława Srokowskiego do Kresowian i wszystkich Polaków - przekazane przez Duszyczkę Irenkę :-)


Stanisław Srokowski

srokowski@free.art.pl

ŻYCIE W KŁAMSTWIE NIE MA SENSU!

 

Droga Pani Ado, Drogi Panie Wiesławie, i wszyscy Drodzy Kresowianie,

W pełni się zgadzam z niepokojami zaprezentowanymi przez Panią Adę Ogonowską i Pana Wiesława Tokarczuka, co do sporządzenia scenariusza obchodów 70 rocznicy uczczenia ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach, Żydach, Ormianach, Czechach, Rosjanach, Słowakach... przez UPA/OUN.

Już raz w podobnej sprawie wypowiadałem się, ale może ten głos powinien być powtórzony. Otóż uważam, że są rzeczy najważniejsze. I te najważniejsze wyliczam. Zapraszam do poważnej dyskusji. Nie narzekajmy, że inni za nas podejmują decyzje, nie miejmy do całego świata pretensji, że nas spycha na boczny tor, tylko poszukujmy prawdy i brońmy jej jak wolności, bo prawda jest wolnością. I sami działajmy, bądźmy aktywni, wskazujmy palcem zło, ludzi, którzy je upowszechniają, nawet jeśli są posłami, premierami i prezydentami.

Oto moje sugestie. Rozłożone pewnie na lata, ale można z nich sporo wybrać na 70-lecie. Można też dodać nowe. Zapraszam do dyskusji. Przenieśmy tę dyskusję na wszystkie możliwe fora. Włączmy do rozmowy młodzież, studentów, nauczycieli, dziennikarzy... Mamy prawo wołać o prawdę, bo kłamstwo zatruwa nam życie i niszczy świat. Życie w kłamstwie nie ma sensu. Jest chore i podłe. A ci, co kłamią lub milczą w obliczu ludobójstwa, pomagają mordercom, osłaniają ideologię faszystowską. Poniżej mój katalog najważniejszych spraw.

Będę zobowiązany za rozpowszechnienie go w swoich środowiskach, w kraju i za granicą.

Serdecznie pozdrawiam

Stanisław Srokowski

KATALOG NAJWAŻNIEJSZYCH SPRAW DLA KRESOWIAN I NIE TYLKO

1.      Wprowadzenie do podręczników historii prawdziwej wiedzy o ludobójstwie, jego źródłach i skutkach. Walka o dusze młodego pokolenia,

2.      Wprowadzenie do nauki języka polskiego lektur szkolnych z literatury pięknej obrazujących prawdę twórczą i historyczną,

3.      Poszukiwanie prawnego zadośćuczynienia ofiarom mordów i wygnań, i postawienie w świetle prawa międzynarodowego aktu ludobójstwa,

4.      Demaskowanie odradzających się tendencji faszystowskich na Ukrainie,

5.      Demaskowanie w Polsce "kłamstwa kresowego", czyli ciągłe ujawnianie kłamstw konkretnych polskich i międzynarodowych fałszerzy, cynizmu i obłudy, monitorowanie kłamliwej prasy, TV, radia, gromadzenie dokumentacji fałszerstw, łgarstw i manipulacji,

6.      Upamiętnianie uczciwych i bohaterskich Ukraińców, a były ich tysiące, którzy ratowali Polaków przed bandami OUN/UPA, oraz wspieranie na Ukrainie i wszędzie indziej ludzi nauki, polityki i kultury, którzy przeciwstawiają się ideologii OUN/UPA,

7.      Odpieranie konkretnych ataków na tych z nas (szczególnie historyków), którzy poświęcają swoje rzetelne i dobrze udokumentowane prace wyświetlaniu prawdy o ludobójstwie. Potrzebna nam tu pełna solidarność!

8.      Dokumentowanie konkretnych wydarzeń z lat 1939-1945, opisywanie historii rodzin, rodów, tworzenie monografii swoich wsi, miast i miasteczek,

9.      Wychowywanie naszych dzieci i wnuków w duchu prawdy historycznej,

10. Organizowanie spotkań, narad, sesji, konferencji poświęconych kulturze i historii Kresów.

11. Tworzenie wspólnej, silnej organizacji kresowej lub zbudowanie autorytatywnej federacji środowisk kresowych, która by poważnie i godnie prezentowała nas wobec wszelkiej władzy. Podziały, ambicje personalne, nieudolność organizacyjna, nastroje nieufności i tendencje do rozbijania wspólnoty kresowej niczego dobrego nie wróżą. Pamiętajmy, że komuś zależy na rozbiciu ruchu kresowego.

12. Upowszechniajmy wiedzę o Kresach w swoich miejscowościach. Upowszechniajmy książki, filmy, dzieła sztuki. Aranżujmy i propagujmy piosenki o Kresach, sztuki teatralne, słuchowiska. Popierajmy ruch folklorystyczny.

13. Żądajmy, by w naszych księgarniach i hurtowniach były książki kresowe. Pytajmy o nie, żądajmy, by nam je sprowadzano.

14. Żądajmy, by w naszych lokalnych bibliotekach były specjalne kąciki z książkami kresowymi. Dobrym przykładem może tu być Kłodzko, gdzie lokalni działacze miłośników Kresów zadbali, by biblioteka gromadziła najciekawsze dzieła kresowe. I gromadzi. Mamy prawo żądać od swoich bibliotek, by karmiły nas dobrą, kresową strawą. A jeśli nie wywalczymy kącików bibliotecznych, to dbajmy, by do bibliotek docierały wszystkie nowości kresowe. Przekazujmy książki dzieciom i wnukom. To najważniejsza inwestycja w wolność i prawdę.

15. Żądajmy od lokalnych i centralnych mediów, by przekazywały prawdę o rocznicach i ważnych wydarzeniach kresowych. Jeśli tego nie czynią, organizujmy akcje protestacyjne, pikiety, marsze itp. Nie milczmy!!!!

16. Jest nas w Polsce kilka milionów, nas i naszych synów, córek, wnuczek i wnuków.Z nami muszą się liczyć! Bądźmy zjednoczeni!

17. Pomagajmy naszym siostrom i braciom na Kresach. Stawiajmy krzyże na bezimiennych mogiłach.

18. Wchodźmy do szkół i uniwersytetów. Żądajmy swoich praw. Pytajmy nauczycieli, czy uczą nasze dzieci prawdy o Kresach. Czy powstają prace magisterskie i doktorskie.

Stanisław SrokowskiWróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2024