Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-07-21 09:39:14 Aktualizacja dnia: 2024-06-01 09:35:27
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Rozważania Duszyczki Irenki na rocznicę Konstytucji 3 Maja 1791 roku :-)


Zgoda Sejmu to sprawiła,
Że nam wolność przywróciła,
Wiwat krzyczcie wszystkie stany:
Niechaj żyje król kochany!

Taka jest narodu wola:
Za swych braci i za króla
Obywatel każdy wszędzie
Życie swoje łożyć będzie!

Wiwat Sejm i naród cały –
Dziś nam nieba żywot dały!
Wiwat krzyczcie wszystkie stany:
Niechaj żyje król kochany!

Polonez Trzeciego Maja


3 Maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która była pierwsza w Europie, a druga na świecie – po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Za najważniejszy jej zapis uważa się zniesienie liberum veto. I choć realizacja jej zapisów nie trwała długo – istniała tylko przez rok, m.in. z powodu Targowicy, trwale zapisała się ona w dziejach narodu polskiego i Europy. Obchody święta Konstytucji 3 Maja były zakazane podczas rozbiorów, święto to powróciło do kalendarza w II RP. W okresie II wojny światowej i w okresie komunistycznym nie było obchodzone. Wróciło dopiero w 1989 roku. Od tamtej pory jest obchodzone nie tylko w kraju, ale też za granicą – wszędzie tam, gdzie są Polacy.

To święto narodowe, uczące Polaków patriotyzmu, przywiązania do historii i tradycji. Jako osoba, mieszkająca na Ukrainie od urodzenia aż do zamążpójścia, przez kilkadziesiąt lat miałam kontakt z Polakami we Lwowie, na Ukrainie oraz ich kulturą. Obchody wspomnianego święta zostały wprowadzone w tym samym czasie, co w Polsce. Tego dnia we wszystkich miastach, gdzie mieszkają Polacy, odbywają się uroczyste akademie, nawiązujące do historii tego święta, a Polacy mają okazję do zaprezentowania swego dorobku artystycznego i kulturalnego, natomiast w kościołach jest odprawiana uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.

Duszyczka Irenka

Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2024