Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-07-21 09:36:46 Aktualizacja dnia: 2024-06-01 09:35:27
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Rozważania Duszyczki Irenki :-)


Moje pięć lat we Wspólnocie Duszków

Owocem ciszy jest modlitwa.

Owocem modlitwy jest wiara.

Owocem wiary jest miłość.

Owocem miłości jest służba.

Owocem służby jest pokój.

/bł. Matka Teresa z Kalkuty/

 

 

Pięć lat temu, we wrześniu 2007 r., poznałam Duszka Zbyszka, z którym już od ponad 3 lat tworzymy małżeństwo i rodzinę. Gdy opowiedział mi w mailach o Duszkach, nie musiałam jakoś szczególnie się zastanawiać – wiedziałam, że to jest to, co chcę robić. Mianowicie – modlić się za innych i wspierać. Pod koniec września 2007 r. byłam już w Duszkach i… jestem do dziś.

 
Przez te pięć lat udało nam się wiele – mamy całkiem sporą grupę Duszków Modlitewnych (ich pracę koordynuje Duszek Zbyszek) i Rodzinę Różańcową. Chciałabym zaznaczyć, że Rodzina jest otwarta dla wszystkich: by modlić się z nami, wystarczy zgłosić się do Zbyszka, a potem do mnie. Nie nakładamy „obowiązku” modlitwy w postaci odmawiania całego różańca – dzielimy się na grupy, z których każda odmawia przez cały miesiąc jedną tajemnicę. Oczywiście, jeszcze przed moim włączeniem się do Wspólnoty, zaistniała tradycja modlitwy wszystkich Duszków w czwartek o godz. 21.00 (tu akurat godzina może być elastyczna – są tacy, którzy o tej porze kładą się spać… Te modlitwy przygotowuje Duszyczka Renia S., z którą się oboje ze Zbyszkiem przyjaźnimy…

Podstawową formą działalności Duszków Modlitewnych (w tym także moją) jest modlitwa w intencjach. Nie potrafię podać dokładnej liczby, ile ich napłynęło w ciągu pięciu lat, wystarczy, że powiem, iż co tydzień jest ich ponad 120. Zbieraliśmy intencje z kilku stron internetowych, aktualnie – ze Zródełka-Adonai.pl i Katolik.pl (na „Katoliku” zawsze jest ich najwięcej – czasem nawet ponad sto). Ludzie piszą także bezpośrednio na stronę Duszków – do Księgi Gości czy Księgi Intencji.

Zebrane intencje przesyłane są do Duszków Modlitewnych, a także do kilku żeńskich zgromadzeń zakonnych. Wielu Czytelników pomyśli – skoro tych intencji jest tak dużo, jak je „omodlić”? Nie, nie potrzeba odmawiać 120 różańców czy 120 Koronek do Miłosierdzia Bożego:) Jeśli chodzi o mnie, oddaję je Panu, kiedy czytam, a potem – na niedzielnej Eucharystii. O szczególnie ważnych intencjach staram się pamiętać codziennie, odmawiając Modlitwę Pańską, Zdrowaś Maryjo czy Pod Twoją Obronę…

Sprawy, poruszane w intencjach, są bardzo różne – ostatnio jest coraz więcej próśb o modlitwę o dobrą pracę i – co mnie i Zbyszka bardzo niepokoi – za małżeństwa, zagrożone rozpadem czy rozwodem, a także za rodziny, dotknięte nałogiem alkoholizmu. Oczywiście, dużą „pulę” stanowią prośby o modlitwę o zdrowie – przeważnie chodzi o bliskich tych, którzy wysyłają intencję.

Od chwili, gdy przystąpiłam do Duszków, to do mnie należy „odpisywanie na intencje” – czyli wysyłanie maila z informacją, że modlitwa została podjęta przez nas. Chodzi oczywiście o osoby, które zostawiły przy intencji adres mailowy. Ponieważ wysyłam te maile ze skrzynki prywatnej, wiem, ile osób je odebrało (czasem moje maile wracają, bo zostaje podany niewłaściwy adres). Co tydzień nadchodzi całkiem spora liczba maili, będąca „podziękowaniem za modlitwę” – oczywiście, nie od wszystkich odbiorców, ale jednak. W świecie, gdzie coraz częstsza staje się postawa: „należy mi się”, nie brakuje tych, którzy uważają, że trzeba dziękować… Te podziękowania są wzruszające… Gromadzimy je i porządkujemy, a potem udostępniamy na naszej stronie – www.duszki.pl.

Nie mniej ważnym aspektem jest odbieranie przez nas „intencji powtórnych” – czyli ponownych próśb o modlitwę. Muszę przyznać – że przychodzi ich coraz więcej. Z jednej strony, cóż, trzeba się cieszyć – ludzie ufają, nawiązują kontakt, wierzą w moc modlitwy wstawienniczej. Z drugiej strony, jak nadmieniłam wyżej, spraw potrzebujących „interwencji Bożej” jest coraz więcej. Z czasem ma miejsce dłuższy kontakt, kiedy ktoś prosi, żeby się modlić „do skutku”. Wiele ludzi zachowuje kontakty do nas i często odzywają się w nowych sprawach po dłuższej przerwie.

Zwykle wszystkie intencje są wysyłane Duszkom raz w tygodniu, w sobotę, ale bywają prośby nie cierpiące zwłoki – np. gdy ktoś ma wypadek lub jest ciężko chory czy przechodzi operację, a ich bliscy proszą nas o modlitwę. Wtedy takie intencje są wysyłane Duszkom od razu po ich otrzymaniu. Modlimy się też w intencjach własnych, czyli Duszków – i za siebie nawzajem:)

Wiem, że ta praca jest piękna, ważna i dobra, ale obcowanie z ogromem cierpienia i czytanie o nim co tydzień bywa wyczerpujące, dlatego czasem mam gorsze dni i myślę o tym, żeby już to zostawić… Wtedy pomaga modlitwa i rozmowa z Mężem – Duszkiem Zbyszkiem– który tym żyje. Wspiera mnie i dodaje otuchy. Wiem, że muszę Mu pomóc, bo sam nie da sobie rady. Wiem też, że ten łańcuch modlitwy nie może zostać przerwany. Potrzebujemy serc i rąk do pracy, a przede wszystkim – do modlitwy. Wystarczy mieć komputer i Internetem i skrzynkę mailową, by łańcuch modlitwy stawał się coraz dłuższy… Coś o tym wiem…

Wszystkich Czytelników pozdrawiam i ogarniam naszą modlitwą…

Duszyczka Irenka

Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2024