Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-05-23 12:22:32 Aktualizacja dnia: 2024-05-11 10:09:10
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Za pośrednictwem Duszyczki Irenki - grudzień 2013 :-)

List ze Lwowa do Rosjan


Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin powiedział kiedyś, że dla niego rozpad Związku Sowieckiego był największą katastrofą geopolityczną XX w. To, co Putin szykuje teraz, może się stać katastrofą geopolityczną w wieku XXI.

Nie jestem pewien, że w Rosji rozumieją to wszystko, co się dzieje.

Człowiek ten potrafił zjednać wokół siebie część społeczeństwa rosyjskiego, przekonując ludzi, że chodzi o wielkość i siłę Rosji. Cóż, Rosja ma wielkość i siłę - cały świat zachwyca się wielkością ducha tych, którzy tworzyli kulturę rosyjską. Putin jednak nie ma pojęcia o tym, gdzie należy szukać owej siły. W rzeczywistości dziś szykuje swemu krajowi wielkość tragedii i siłę upadku.

Potrafię zrozumieć, że Wam, Rosjanie, przykro jest patrzeć na mapę [imperium sowieckiego], na której są puste miejsca. Takie same bóle fantomowe przeżyły wszystkie inne narody o zapędach imperialistycznych. Putin obiecał Wam, że zwróci to, co zostało utracone, a większość z Państwa uznała, że jego działania są słuszne. Gruzja była upokarzana za pomocą "zmuszania do pokoju", a dziś Ukraina jest upokarzana za pomocą "zmuszania do miłości".

Kiedyś Ukrainie płacono futrami sobolimi. Dziś Edward Lukas, redaktor The Economist uważa, że Ukraina zdrożała: warta jest 5 miliardów dolarów oficjalnie, 200 dolarów za tranzyt gazu i 15 mld łapówki Janukowyczowi osobiście.

Jestem bardzo wdzięczy tym jedenastu osobom, które wyszły 30 listopada na Plac Maneżowy w Moskwie, aby poprzeć Euromajdan w Kijowie. To o trzy osoby więcej, niż podczas akcji protestu w dniu 25 sierpnia 1968 roku przeciwko wkroczeniu wojsk sowieckich do Czechosłowacji. Jest coś bardzo symbolicznego w tym, że uczestniczka tego dawnego protestu, Natalia Gorbaniewska, zmarła w Paryżu w przeddzień demonstracji, popierającej Majdan, czyli 29 listopada 2013 r. Jestem pewien, że na Placu Maneżowym
była dwunastą osobą, obecną jednak już tylko duchem.

Tamten protest historyczny uratował wówczas honor Rosji - czy garstka ludzi potrafi osiągnąć dziś to samo?

Nie chce mi się wierzyć, że w ogromnej Rosji tylko dziesiątki ludzi rozumieją, że Euromajdan w Kijowie jest przeciw Putinowi, a nie przeciw Rosji. Jego uczestnicy po prostu przejęli pałeczkę od wszystkich, walących wcześniej z dyktaturą "Za wolność naszą i waszą".

"Za waszą" - tu chodzi także o Was, mieszkańców Rosji. Tak, Putin jest ogromnie niebezpieczny dla Ukrainy, ponieważ jego działania powodują, że jest ona teraz na granicy rozpadu i wojny domowej. Nie mniej jednak, jest on również niebezpieczeństwem dla Rosji: z odradzającą się "wielkością" imperialistyczną ciężko jej będzie przejść przez ucho igielne przyszłości.

Na Ukrainie odradza się obecnie Ruś, którą, tlącą się w Wielkim Nowgorodzie, stłumił car Iwan Groźny. Ta nowa Ruś jest alternatywą do bytu Słowian, Putin boi się jej panicznie. To jednak jest alternatywa, mogąca się stać zbawieniem także dla Rosji.

Dziś chodzi już nie tylko o to, czy Ukraina przetrwa. Dziś wybiera również społeczeństwo rosyjskie: albo pójdą za pragnieniem "ukarania Ukraińców", albo też odsuną od siebie grzech kainowy, powstrzymując Putina.

Proszę Was, dokonajcie właściwego wyboru.

Mirosław Marynowicz - walczący o prawa człowieka na Ukrainie, jeden z założycieli Ukraińskiego Związku Helsińskiego, prorektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie, były więzień polityczny w ZSRS.Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021