Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-04-17 00:30:09 Aktualizacja dnia: 2024-04-07 10:17:04
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!Każdy może świętym być - refleksja Duszyczki Irenki

 

Niech będzie chwała i dziękczynienie Bogu za to, że wzbudził w Kościele ogromną rzeszę świętych, których nikt nie zdoła policzyć

(św. Jan Paweł II, homilia 1 listopada 2000 roku na Placu św. Piotra)

 

KAŻDY MOŻE ŚWIĘTYM BYĆ

Listopad rozpoczyna się od Uroczystości Wszystkich Świętych. W tym dniu wspominamy Tych, którzy dali nam przykład i radują się chwałą Nieba. Wiadomo, że największe „szanse” na ogłoszenie świętymi mają zakonnicy, zakonnice oraz papieże, biskupi i kapłani. W swym życiu realizują rady ewangeliczne, żyją ślubami czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, naśladują Mistrza i Jego Matkę na co dzień. Mówimy o świętych, którzy dostąpili chwały ołtarzy, poniósłszy śmierć męczeńską, a także o świętych, którzy całym swoim życiem udowodnili, że należą do Chrystusa. Wielu z Nich żyło wedle Jego słów: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść, byłem spragniony, a daliście Mi pić…” Nie chodzi jedynie o zaspokojenie fizycznego głodu i pragnienia, ale także o zaspokojenie głodu Słowa Bożego oraz głodu Ciała i Krwi Chrystusa. Tu mam na myśli Świętych, głoszących Boga na różnych kontynentach, często z narażeniem zdrowia i życia.

Czytelnik powie: tacy, jak św. Matka Teresa z Kalkuty, św. Jan Paweł II, św. Faustyna Kowalska czy bł. Jerzy Popiełuszko – to wzory dla mnie, ale czy na pewno do doścignięcia? Czy mogę Im dorównać? Przecież oni dostąpili świętości, bo byli doskonali, a ja? Owszem, święci są dla nas wzorem, ale wielu z nich w dzieciństwie było rozrabiakami. Takim niesfornym dzieckiem był św. Maksymilian Kolbe, ochrzczony jako Rajmund; mawiano do niego: „Mundzio, Mundzio, co z ciebie wyrośnie?!” Wiadomo, że Jan Paweł II nie od razu wybrał kapłaństwo – jako Karol Wojtyła po maturze poszedł na filologię polską, a w czasie wojny był robotnikiem w fabryce. Św. Teresa Benedykta od Krzyża, znana także jako Edyta Stein, była etniczną Żydówką i filozofem. Urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, a chrzest w Kościele katolickim przyjęła w roku 1922 – czyli miała 31 lat. „Edyta Stein, pochodząca z rodziny żydowskiej, porzuciła błyskotliwą karierę naukową, by zostać karmelitańską mniszką, przybierając imię Teresy Benedykty od Krzyża i zmarła w obozie zagłady w Oświęcimiu, jest symbolem dramatów Europy naszego stulecia” – oświadczył św. Jan Paweł II 1 października 1999 roku, proklamując ją współpatronką Europy.

Pan Bóg powołuje do świętości wszystkich – chodzi jedynie o to, żeby to powołanie podjąć. Nie zrażać się tym, że na drodze do świętości będą niepowodzenia. Żyjemy w czasach, gdy ta droga jest naprawdę wyboista – mamy konflikty, wojny, natarcie islamu, nieuleczalne choroby… Ludzie często są bez pracy i wyjeżdżają „za chlebem” do innych krajów. Świętość polega także na tym, żeby się nie załamać, zaufać Panu Bogu nie tylko wówczas, gdy jesteśmy szczęśliwi, ale także wtedy, gdy jest ciężko. To w tych trudnych chwilach najbardziej zbliżamy się do Niego i do Jego Krzyża. Wiedział o tym dobrze bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który przypłacił śmiercią walkę z komunistycznym systemem – nie walczył bronią, lecz słowem. Wiedział o tym także bł. ksiądz Władysław Bukowiński, więzień sowieckich łagrów. Został zesłany do Karagandy, gdzie pracował jako stróż na budowie i podjął tajne duszpasterstwo – był pierwszym księdzem katolickim, który przybył do Karagandy. W 1955 r. odrzucił propozycję repatriacji do Polski, a w 1956 r. przyjął obywatelstwo ZSRS – wiedział, że jest potrzebny na tym terenie. Św. Arcybiskup Józef Bilczewski był tak bardzo związany ze swoim ludem, że nie życzył sobie pochowania w krypcie Archikatedry Lwowskiej – leży na Cmentarzu Janowskim, gdzie wówczas grzebano ubogich. Świętość polega więc także na tym, by nie iść na łatwiznę, dokonywać odważnych i trudnych wyborów, służyć innym mówiąc codziennie: „Bądź wola Twoja”.

Zapewne wielu Czytelników naszej strony słyszało o akcji „Podaruj znicz na Kresy” czy „Światełko pamięci dla Łyczakowa”. W pierwszych dniach listopada – zwłaszcza w Uroczystość Wszystkich Świętych – na cmentarzach kresowych są zapalane znicze, zakupione dzięki hojności Rodaków w Polsce (na Ukrainie nie ma wytwórni zniczy). Znicze płoną na opuszczonych grobach Polaków, ale nie tylko. Na Cmentarzu Łyczakowskim (gdzie są pochowani, m.in. św. Zygmunt Gorazdowski, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Władysław Bełza, Artur Grottger czy Julian Konstanty Ordon) znicze palą się na wszystkich grobach. To dlatego, że – jak mówią organizatorzy i wolontariusze – „jest Uroczystość Wszystkich Świętych, a nie tylko polskich świętych”.

Pan Bóg, powołując ludzi do świętości, nie patrzy na płeć, kolor skóry, narodowość, miejsce zamieszkania, wzrost czy posturę. Znany jest przebój zespołu „Arka Noego”, w którym są słowa o tym, że świętym może zostać „taki mały, taki duży, taki gruby, taki chudy, taki ja, taki ty”. Chodzi Mu jedynie o to, byśmy odkryli w sobie powołanie do świętości i realizowali je. Niech Wszyscy Święci, których Uroczystość obchodzimy 1 listopada, wspierają nas w tym dążeniu i w nieustannej drodze do Nieba.

Duszyczka Irenka

Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021