Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-07-21 09:26:37 Aktualizacja dnia: 2024-06-01 09:35:27
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Rozważania Duszyczki Irenki na Dzień Zaduszny - 2 listopada 2013 :-)


Nie piszą listów

nie telefonują

nie jeżdżą samochodami

w niebie chodzą na piechotę

umarli

Spotkasz Ich potem.

(Ks. Jan Twardowski)

Dzień Zaduszny – ile z niego jeszcze w Polsce zostało?

Tytuł nie jest wcale nieuzasadniony – Pani Danuta Skalska – moja dobry znajoma, dziennikarz, była pedagog, obecnie przewodnicząca Rady Miasta Bytomia, rzecznik prasowy Światowego Kongresu Kresowian i redaktor programu radiowego „Lwowska Fala” napisała do redakcji tygodnika „Do Rzeczy” długi list. Pani Danuta z niepokojem pisze o tym, że została zaproszona do udziału w… „Nocy Wampirów” oraz kilku innych imprezach halloweenowych, które organizują szkoły. Podzielam szczerze niepokój Autorki listu, bowiem zapamiętałe przejmowanie wzorców amerykańskich jest niczym innym, jak tylko ślepą uliczką.

W pogoni „za Zachodem” Polska traci bardzo wiele – m.in. przywiązanie do tradycyjnych wartości i wzorców, które aż nijak nie mogą być uważane za małomiasteczkowe. Składanie wieńców na grobach i zapalanie zniczy, a także modlitwa za Zmarłych na cmentarzu wcale nie są mniej „atrakcyjne” (takie modne to słowo), niż wydrążanie dyni i zapalenie w niej świeczek czy przebieranie się za upiory. Te drugie działania wywołują strach i przypominają o tym, co mroczne, wprawiają raczej w przygnębienie, niż wlewają nadzieję. Ktoś powie – co radosnego jest w chodzeniu na cmentarz?

Owszem, może to i smutne, bo myślimy o Tych, którzy odeszli – nie ma Ich już z nami. Nie skarcą już nas, nie poprawią szalika, nie upieką ciasta, nie zapytają „jak tam w szkole”, nie przytulą i nie powiedzą „nie martw się, będzie dobrze”. Pamięć o Bliskich nie musi się wiązać wyłącznie z żałobą. W tych dniach przypominamy, jacy Wspaniali byli – chociaż nieraz zdarzało nam się pokłócić. Wspominamy naszych Najbliższych, ale też już nieżyjących Przyjaciół, Kolegów, Znajomych, ba, nawet osoby „z pierwszych stron gazet”, szukając w Nich tego, co dobre, a nawet zabawne. Nie byli duchami czy upiorami, tylko Ludźmi – którym tu na ziemi my żyjący winniśmy szacunek i pamięć (oczywiście nie mam tu na myśli zbrodniarzy w kategorii Hitlera czy Stalina – dla nich rzeczywiście „lepiej by było, gdyby się nie urodzili”).

Przychodząc na cmentarz z Dziadkami (a nieraz Pradziadkami!) i Rodzicami dzieci uczą się szacunku do miejsc pamięci, uczą się tego, że grób nie powinien być zachwaszczony czy zaniedbany. Sprzątanie grobów i zapalenie zniczy (najlepiej całą rodziną) jest wyrazem szacunku i pamięci o zmarłych. Warto zapalić znicze także na grobie osób nieznanych czy na grobach, które już się rozpadają – albo krewni tych osób są daleko, albo już naprawdę nie ma komu przyjść i zapalić znicza. Wyprawa na cmentarz może się stać okazją do długich rodzinnych rozmów po powrocie, a dzieci i młodzież, które już są per „ty” z najnowszą techniką cyfrową, mogą nagrać wspomnienia i zrobić zdjęcia – po latach będzie co wspominać i opowiedzieć następnym pokoleniom.

Dzień Zaduszny, Zaduszki – to także świetna lekcja patriotyzmu i historii. Przecież Zmarli – bliżej i mniej nam znani - byli nieraz wybitnymi Postaciami z życia politycznego, kulturalnego, społecznego – nie tylko politykami, ale i pisarzami, lekarzami, artystami, żołnierzami, dziennikarzami, piłkarzami, aktorami… Uczyli nas, że patriotyzm – to naprawdę ważna rzecz, bez niego człowiek jest jakby pozbawiony kręgosłupa. Nie mylmy patriotyzmu z nacjonalizmem i ksenofobią. Patriotyzm oznacza „swoje kochaj, a cudze szanuj” – czyli można zapalić znicz na grobie osoby innej narodowości czy religii (od wielu lat jest to praktykowane na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie – dzięki zbiórce zniczy w ramach akcji „Ofiaruj znicz na Kresy”). Na wspomnianym cmentarzu leżą ludzie naprawdę wielu narodowości –warto przyjść tam wieczorem, już po zmroku i zobaczyć, jak cały cmentarz jest rozświetlony ognikami zniczy.

Pamięć, refleksja, patriotyzm, szacunek do innych, miłość i miłosierdzie – wiele tych wartości niesie w sobie dzień 2 listopada – Dzień Zaduszny. Pielęgnujmy je w samych sobie, ale przekazujmy też młodzieży i dzieciom. Warto, żeby wiedziały, że Polska – to kraj, gdzie naprawdę można czerpać wzorce do naśladowania. Przede wszystkim kraj, oparty na tradycjach i wartościach chrześcijańskich. Ze to przestaje być „na topie”? Może… Tylko wartości też są kręgami w kręgosłupie moralnym i kiepsko będzie, jak się zniszczą. Właśnie to wszystko można i trzeba ofiarować Zachodowi, gdzie zamiast Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego jest Halloween z dyniami, wampirami, kościotrupami i upiorami. Owszem, jest to modne, ale nie zastępuje pamięci o Bliskich – którzy żyją w naszych sercach właśnie dzięki temu, że mamy takie a nie inne wartości. Pielęgnujmy więc to w sobie i przekazujmy najmłodszym – żeby było komu zapalić znicz i się pomodlić, gdy już będziemy w Domu Ojca.

Duszyczka Irenka

Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2024