Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-02-21 08:51:54 Aktualizacja dnia: 2024-01-08 08:24:46
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Relacja Duszyczki Irenki - 2018.01.19.

19 stycznia 2018 r. - X Dzień Judaizmu w Sieradzu

XXI Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce


Pokój, pokój dalekim i bliskim!

czyli

Dzień Judaizmu w Sieradzu

 

„Pokój, pokój dalekim i bliskim!”

(Iz 57, 19)

Już od dwudziestu jeden lat w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest Dzień Judaizmu. Jest to dzień, poświęcony rozmowom o dialogu polsko-żydowskim, opartym na braku antysemityzmu i na szukaniu tego, co łączy, a nie dzieli. Co może łączyć bardziej, niż pokój? W świecie, targanym wojnami i konfliktami, pokój stał się wartością nadrzędną, łączącą wszystkich – bez względu na narodowość i wyznawaną wiarę. Właśnie dlatego mottem tegorocznego Dnia Judaizmu stały się słowa z proroka Izajasza.

W Sieradzu, gdzie mieszkamy, obchody Dnia Judaizmu odbyły się już po raz dziesiąty. Najpierw wszyscy uczestnicy spotkania zgromadzili się w Teatrze Miejskim, gdzie uroczyście otwarto wystawę „Moi żydowscy rodzice – moi polscy rodzice”. Na planszach wystawowych widzimy twarze piętnaściorga dorosłych ludzi – wszyscy się uśmiechają. Mają ku temu powód – przeżyli Holocaust. Było to możliwe dzięki ich rodzicom biologicznym i rodzicom przybranym. Rodzice biologiczni przekazywali swoje dzieci w obce ręce nie dlatego, że ich nie kochali – chcieli ratować maluchy przed Zagładą (w chwili wybuchu II Wojny Światowej wszystkie osoby, o których opowiada wystawa, były małymi dziećmi). Potem dzieci żydowskie trafiały do domów dziecka, klasztorów lub bezpośrednio do polskich rodzin – ofiarowały one tym dzieciom coś więcej, niż dach nad głową i wyżywienie. Osoby, których zdjęcia są na wystawie, wychowały się w polskich rodzinach, gdzie je kochano mniej albo bardziej, ale na pewno wszystkie te dzieci zawdzięczają swym przybranym rodzicom jedno – życie. Ważne jest też, że linia życia tych ocalonych się nie urywa – zdobyli zawody, mają dzieci, wnuki i nawet prawnuki… Autorzy wystawy – to Joanna Sobolewska-Pyz (przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” – jedna z ocalonych, przedstawionych na wystawie i nazywana przez przyjaciół „Inką”, Anna Kołacińska-Gałązka (przewodnicząca Stowarzyszenia „Drugie Pokolenie”, autorka książki: „Nie mogliśmy pojąć, dlaczego… Losy i przeżycia dzieci Holocaustu). Jej mąż, Jacek Gałązka, zadbał o plansze i opracowanie wystawy do potrzeb Internetu. Losy osób, o których opowiada wystawa „Moi żydowscy rodzice – moi polscy rodzice”, zostały przedstawione na stronie internetowej: http://moirodzice.org.pl. Życiorysy są w zakładce „Ocaleni”. Po zapoznaniu się z biogramami wiem, że 5 z 15 osób urodziło się na Kresach – trzy pochodzą z dzisiejszej Ukrainy, a dwie – z Wilna.

Z wielką uwagą słuchaliśmy referatu Jarosława Sellina, Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP pt. „Karol Wojtyła i Holocaust”. W referacie tym pan minister opowiedział nie tylko o Holokauście w życiu Karola Wojtyły, ale również o jego kontaktach z Żydami od czasu, kiedy był dzieckiem aż do chwili odejścia do Domu Ojca. Słuchaliśmy o Karolu Wojtyle, mieszkającym w żydowskiej kamienicy i chodzącym do żydowskich sklepów, grającym z Żydami w piłkę i uczęszczającym razem z Żydami do gimnazjum. O Karolu Wojtyle, który nie bał się odprowadzić Żydówki do jej domu, gdy trwała wojna. Gdy Karol Wojtyła został Janem Pawłem II, był pierwszym papieżem, który przekroczył próg synagogi w Rzymie, a potem nazwał wyznawców judaizmu „starszymi braćmi w wierze”. Po latach spotkał się w Ziemi Świętej ze swoim kolegą szkolnym Jerzym Klugerem i modlił się w Jerozolimie przy Ścianie Płaczu… Pan minister mówił, że Jan Paweł II bezapelacyjnie pozostaje „najwybitniejszym Polakiem w historii”, od którego nieustannie powinniśmy się uczyć dialogu z drugim człowiekiem – bez względu na jego wiarę. Jan Paweł II – Karol Wojtyła obala też mit tzw. „polskiego antysemityzmu”.

S. Małgorzata Krupecka USJK zapoznała słuchaczy z fragmentami „Kroniki okupacyjnej” s. Pauliny Jaskólanki. Słuchaliśmy poruszających słów o tym, jak Żydzi sieradzcy zostali zgromadzeni przez Niemców w murach klasztoru sióstr urszulanek, by po kilku dniach zostać wywiezionymi do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Dziś przy klasztorze jest prowizoryczna tabliczka, umieszczona staraniem sieradzanina Cezarego Zbrojewskiego, czekamy na tablicę pamiątkową z prawdziwego zdarzenia…

Oczywiście, Dzień Judaizmu – to również duchowość i modlitwa. Do zebranych zwrócili się: ks. Marian Bronikowski, proboszcz parafii Wszystkich Swiętych w Sieradzu, biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering oraz Naczelny Rabin Polski Michael Joseph Schudrich. Zwracali oni uwagę na dialog międzyreligijny, na potrzebę budowania wzajemnego porozumienia oraz pokoju – nie tylko między współbraćmi w wierze, ale również między nami, a osobami, z którymi często się nie zgadzamy. Z serdecznymi słowami zwróciła się do zebranych pani Rut Cohen Dar - Ambasador Izraela w Polsce. Chwilę wcześniej wszyscy modlili się w ciszy za jej chorego syna Baracka… 

Na zakończenie I części obchodów zebrani wysłuchaliśmy krótkiego koncertu żydowskich pieśni. Wystąpił pan Symcha Keller – Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. On pięknie śpiewał i grał na flecie, zaś akompaniował mu na gitarze Paweł Stępniak. 

Cieszymy się, że w tym roku spotkanie miało charakter otwarty, dzięki czemu przybyło na nie wiele osób – dorosłych, ale też dzieci z sieradzkich szkół. Po spotkaniu w teatrze udaliśmy się pod Ścianę Memorialną przy sieradzkiej kolegiacie, gdzie zabrał głos Prezydent Sieradza Paweł Osiewała, a Symcha Keller i bp Wiesław Alojzy Mering przewodniczyli modlitwom za zmarłych. Potem delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. 

Pokój! Shalom! – te słowa w języku polskim i hebrajskim mówią o tym, co najważniejsze dla świata. Wierzymy, że Dni Judaizmu stale będą budowały w chrześcijanach i Żydach wzajemne zrozumienie, tolerancję, pokój i przyjaźń.

 

Duszyczka Irenka – tekst

Duszek Zbyszek - zdjęcia

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz

Przygotowała Irena Kulesza (Duszyczka Irenka)
Zdjęcia Zbigniew Kulesza (Duszek Zbyszek)


Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021