Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-02-21 08:12:57 Aktualizacja dnia: 2024-01-08 08:24:46
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Relacja Duszyczki Irenki - 2017.01.20.

20 stycznia 2017 r. - IX Dzień Judaizmu w Sieradzu

XX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce


Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść

czyli

Dzień Judaizmu w Sieradzu

 

W Kościele Katolickim w Polsce XX dzień Judaizmu obchodzono pod hasłem: „Uwiodłeś m nie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść” (Jr20,7), natomiast hasłem sieradzkich obchodów, mających miejsce 20 stycznia, mogą być słowa wojewody łódzkiego Zbigniewa Rau: „Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni”.

W tym roku miejscem obchodów sieradzkiego Dnia Judaizmu stał się klasztor Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. W sierpniu 1942 r. Żydzi, stłoczeni w budynku klasztoru, oczekiwali na wywózkę do niemieckiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Rok 1942 jest częścią Sieradzkiego Tryptyku Męczeństwa, na który składają się także 14 stycznia 1939 (wymordowanie sieradzkich Zakładników, w tym Żydów) oraz 21 stycznia 1945 roku (data sowieckiego nalotu na Sieradz, w trakcie którego zginęło wiele osób cywilnych).

Po konferencji, którą zorganizowano w klasztorze, zebrani udali się pod Ścianę Memorialną, znajdującą się przy sieradzkiej farze pw. Wszystkich Świętych. Naczelny Rabin Polski Michael Shudrich powiedział: „W takim miejscu, jak to, przypominające o 1942 roku, brakuje słów”, po czym odmówił hebrajską modlitwę za zmarłych „El male rachamim”. Biskup diecezji Włocławskiej Wiesław Alojzy Mering podkreślił konieczność i naturalność dialogu obu religii, po czym wszyscy zebrani odmówili modlitwę „Ojcze nasz”. Następnie rabin i ks. biskup wspólnie zapalili przy Ścianie Memorialnej Światła Pamięci.

Wojewoda Łózki, Zbigniew Rau, odwołał się do wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa i korzeni, do tego, że Polacy potrzebują Żydów, a Żydzi – Polaków. Prezydent miasta, Paweł Osiewała, nawiązał do słów Prezydenta Andrzeja Dudy, wypowiedzianych niedawno w Izraelu: „Narody polski i żydowski mają wspólną przeszłość, ale i przyszłość”. Pani Ruth Cohen-Dar, zastępca Ambasadora Izraela w Polsce, złożyła przy Ścianie Memorialnej wiązankę pięknych biało-niebieskich kwiatw, nawiązujących do izraelskiej flagi narodowej.

Niestety, nie możemy naszym Czytelnikom zrelacjonować przebiegu spotkania w klasztorze, ponieważ miało ono charakter zamknięty – byli tam wyłącznie Dostojni Goście oraz osoby, zaproszone przez proboszcza fary, ks. prałata Mariana Bronikowskiego. Ufamy, że za rok spotkanie odbędzie się w większym gronie. Powinniśmy pamiętać, że św. Jan Paweł II nazwał Żydów „starszymi braćmi w wierze” i zachęcał do dialogu kultur oraz dialogu ekumenicznego. Ufamy, że słowa te nie będą w naszym życiu wyłącznie frazesem.


Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz

Przygotowała Irena Kulesza (Duszyczka Irenka)
Zdjęcia Zbigniew Kulesza (Duszek Zbyszek)


Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021