Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-05-23 11:58:37 Aktualizacja dnia: 2024-05-11 10:09:10
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Relacja Duszyczki Irenki - 2016.01.20.

20 stycznia 2016 r. - VIII Dzień Judaizmu w Sieradzu

XIX Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce


Światło ze Wschodu widziane wspólnie

czyli

XIX Dzień Judaizmu w Sieradzu

 

Myślę, że nikogo nie trzeba przekonywać o potrzebie dialogu międzyreligijnego – takiego, który niczego nie narzuca, ale prowadzi do wzajemnego ubogacenia się i lepszego poznania innych. Jest to tym bardziej pożyteczne, gdy się wiąże ze wspólną historią. Takie wspólne spotkania katolicyzmu i judaizmu trwają w Polsce już od dziewiętnastu lat, od ośmiu lat Dzień Judaizmu jest obchodzony w Sieradzu 20 stycznia. Tego samego dnia upamiętnia się również ofiary sowieckiego nalotu na Sieradz, mającego miejsce w 1945 r.

Obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu przypominają mieszkańcom tego miasta o tym, że mieszkała tu dość liczna społeczność żydowska. Getto w Sieradzu zostało zlikwidowane w 1942 r., Żydów, którzy pozostali przy życiu, wywieziono do obozu w Chełmnie nad Nerem. O Żydach sieradzkich przypominają dziś wąskie uliczki w dzielnicy żydowskiej, synagoga (obecnie budynek, w którym się mieszczą biura; ponad rok temu wybuchł tam pożar), a także pozostałości po mykwie. Na cmentarzu, znajdującym się obecnie przy ul. Zakładników (chodzi o osoby, rozstrzelane przez Niemców w dniu 14 listopada 1939 r.), zachowały się jedynie fragmenty nielicznych macew, czyli żydowskich nagrobków, ponieważ Niemcy zdewastowali kirkut. Części macew użyli do celów budowlanych.

Obchody Dnia Judaizmu w Sieradzu odbywały się w Teatrze Miejskim. O godz. 10.00 została otwarta wystawa pt.: „Jerozolima. Światło ze Wschodu”. Przedstawiono na niej zdjęcia Jerozolimy – miasta, ważnego zarówno dla chrześcijan i wyznawców judaizmu. Potem mogliśmy obejrzeć widowisko poetycko-muzyczne „Na imię mi było…”. Przygotowała je młodzież II LO im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu. Widowisko odwołało się do trzech dat: 14 listopada 1939 r. – dnia stracenia sieradzkich Zakładników (wśród których byli zarówno Polacy, jak i Żydzi), 29 sierpnia 1942 r. (dnia likwidacji getta w Sieradzu) oraz do 20 stycznia 1945 r. (daty sowieckiego nalotu na Sieradz, w czasie którego zginęło ponad 100 cywilnych mieszkańców miasta). W trakcie widowiska zaprezentowano także bogaty materiał multimedialny, ilustrujący wydarzenia, o których opowiadała młodzież. Widać było, że przygotowała się starannie, zaś przeżycia sceniczne młodych ludzi były autentyczne.

Po widowisku, nagrodzonym gromkimi brawami publiczności, głos zabrał ks. prałat Marian Bronikowski, organizator Dni Judaizmu w Sieradzu. W ciepłych słowach powitania przypomniał słowa Pawła VI o tym, że „dialog – to inne imię miłości”. Przypomniał również historyczne chwile w 1986 r., kiedy św. Jan Paweł II, jako pierwszy papież w historii, przekroczył próg synagogi w Rzymie. Ojciec Święty mówił, że chrześcijanie i wyznawcy judaizmu – to „bracia, którzy po bardzo długim czasie się odnaleźli”.

Potem Jerzy Kowalski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sieradzu, przybliżył zebranym sylwetkę doktora Kazimierza Kempińskiego. Był wyznania mojżeszowego, ale oprócz Żydów leczył również chrześcijan – Polaków, Rosjan i Niemców. Od biednych nigdy nie brał pieniędzy. W 1940 r. znalazł się w sieradzkim getcie razem z żoną. Był jednym lekarzem na terenie getta. 28 sierpnia 1942 r. wraz z innymi Żydami został wywieziony do obozu w Chełmnie nad Nerem. Po śmierci nazywano go „sieradzkim Korczakiem”.

Następnie Adrianna Bryk, kierowniczka sieradzkiego archiwum, opowiadała Jerzemu Kowalskiemu i zebranym o kartach pocztowych, pisanych przez mieszkańców getta łódzkiego. Karty te nigdy nie dotarły do adresatów. Zostały zatrzymane przez cenzurę getta lub nie zostały wysłane, ponieważ w czasie deportacji Żydów do obozów zagłady ruch pocztowy był zawieszony. Wśród kart pocztowych zaprezentowano również te, które kierowano do getta w Sieradzu.

Kwintet Akordeonowy z Sieradza wykonał „Suitę dalmatyńską”, opartą na muzyce żydowskiej.

Następnie głos zabrali: Naczelny Rabin Polski Michael Shudrich, bp diecezji włocławskiej Wiesław Alojzy Mering, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz senator PiS Michał Seweryński. W spotkaniu wzięli również udział Aleksander Imas, wiceprzewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu (wraz z żoną Małgorzatą, katoliczką, od 42 lat tworzą szczęśliwe małżeństwo), a także Symcha Keller, rabin Łodzi. W swoich przemówieniach Dostojni Goście podkreślali siłę nadziei i trwania w niej, pamięci, która jest w tych Dniach Judaizmu bardzo ważna, bowiem przywołuje wszystkich, którzy ginęli na wspólnej ziemi. Pani Ambasador Izraela w Polsce zaznaczyła, że ks. prałat Marian Bronikowski od wielu lat jest przyjacielem placówki i nazwała ks. prałata „ulubionym księdzem Marianem”. Czy mogą być lepsze dowody na owocny dialog międzyreligijny?

Po zakończeniu spotkania w Teatrze Miejskim, zebrani przeszli pod Ścianę Memorialną, znajdującą się przy sieradzkiej kolegiacie. Tam rabini odmówili psalm 130, natomiast bp Wiesław Alojzy Mering poprowadził katolicką modlitwę za zmarłych. Zostały również zapalone Światła Pamięci.Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

Obraz Obraz

O godz. 18.00 w kolegiacie sieradzkiej p.w. Wszystkich Świętych została odprawiona Msza św., w czasie której modlono się do Boga o życie wieczne dla ofiar sowieckiego nalotu. Wieczorem, o godz. 20.00 w Teatrze Miejskim w Sieradzu został wystawiony spektakl „Ruchele wychodzi za mąż” w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Kolejny Dzień Judaizmu w Sieradzu dowiódł, że te spotkania mają sens. Coraz liczniej, bowiem uczestniczy w nich młodzież. Miejmy nadzieję, że za jakieś 15-20 lat dzisiejsi młodzi ludzie przyjdą na taki Dzień Judaizmu razem ze swoimi dziećmi i tradycja będzie trwać. Będą poruszane coraz to nowe tematy naszej wspólnej historii, a chrześcijanie i wyznawcy judaizmu coraz bardziej będą się czuli dziećmi jedynego Boga.

Przygotowała Irena Kulesza (Duszyczka Irenka)
Zdjęcia Irena Kulesza (Duszyczka Irenka)


Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021