Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-07-21 09:28:24 Aktualizacja dnia: 2024-06-01 09:35:27
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Relacja Duszyczki Irenki - 2014.01.20.

20 stycznia 2014 r. - VI Dzień Judaizmu w Sieradzu

XVII Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce

Piszę te słowa dopiero w 10 dni po wspomnianym wydarzeniu. Nie jest to efektem zwykłego „zapomnienia” – sytuacja na Ukrainie, szczególnie w Kijowie gdzie rządzący - osoby skądinąd tej samej wiary katują i poniżają współbraci i współobywateli, wystawiając ich na próbę mrozu i wiatru. Euromajdan nie schodzi z pierwszych stron gazet. Także z racji miejsca mojego urodzenia – Lwów – „sprawa Majdanu” jest dla mnie na pierwszym miejscu. Mimo to uważam, że wydarzenia, związane z dialogiem chrześcijańsko-żydowskim są godne zauważenia, upamiętnienia i rozpowszechniania.

Na początku, a nie na końcu – z powodu fatalnej tego dnia pogody, zamarzniętej trakcji na kolei, a co za tym idzie – opóźnienia dojazdu wielu Gości – obejrzeliśmy spektakl teatralny. „I tylko widzę ich twarze”. To sztuka, wyreżyserowana przez Beatę Waniek, a zagrał zesłół teatralny „Ekstrakt” z Gminnego Ośrodka Kultury i Sztuki w Sokolnikach. W spektaklu tym ukazano trudne relacje polsko-żydowskie w czasie wojny, potrzebę niesienia pomocy i wsparcia drugiemu człowiekowi.

Obraz

Obraz

Głównym wydarzeniem dnia było wręczenie Nagrody im. Ks. Romana Indrzejczyka ks. prałatowi Marianowi Bronikowskiemu, proboszczowi parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu. Nagroda została przyznana przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Patron nagrody był współprzewodniczącym Rady, proboszczem parafii Dzieciątka Jezus w Warszawie, organizatorem święta Radości Tory. Był też kapelanem śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (zginął razem z nim w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.). Nagroda im. Księdza Romana Indrzejczyka jest przyznawana chrześcijańskim osobom konsekrowanym, „które mają szczególne zasługi przede wszystkim dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, ale także w propagowaniu postaw otwartości, życzliwości wobec ludzi o odmiennej identyfikacji etnicznej i religijnej”. Patron nagrody uważał, że „pokazywanie światu pięknych ludzkich zachowań jest konieczne”.

W uroczystości uczestniczyli: bp włocławski Wiesław Alojzy Mering, Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Stanisław Krajewski i Bogdan Białek, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz członkowie tej Rady, ks. Zenon Hanas, wice- prowincjał ks. pallotynów w Polsce. Przyjechała też Diti Rav-Ner, żona Ambasadora Izraela w Polsce, Cvi Rav-Ner, który skierował na ręce Laureata nagrody list gratulacyjny. Gratulacje nadeszły też od ks. prof. dra hab. Stanisława Dziekońskiego, rektora UKSW. Przybyli też przedstawicie władz powiatu sieradzkiego i prezydent Sieradza Jacek Walczak.

Obraz

Obraz

 

Z powodu rozpoczętych właśnie tego dnia ferii, na sali było mało młodzieży, a szkoda… To ona powinna słuchać o tym, jak należy budować dialog, szanować swoich Braci i Siostry w wierze, szukać tego, co łączy, a nie dzieli…

Rabin Michael Schudrich zaznaczył, że Laureat doskonale spełnia przesłanie Patrona nagrody, będąc „wyjątkowym człowiekiem, który robi wielkie rzeczy – jak Mojżesz”. Hasłem Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim są słowa: „Kto spotyka Jezusa Chrystusa – spotyka judaizm”. Bp Wiesław Alojzy Mering podkreślił ogromne znaczenie dialogu międzywyznaniowego w naszych czasach: „Dialog, rozmowa, spotkanie, bycie ze sobą są nam ogromnie potrzebne”. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę także na to, że „Zagłada zredukowała pojęcie człowieczeństwa. Trzeba ocalić to pojęcie i godność człowieka”.

Obraz

Obraz

 

Na zakończenie pierwszej części spotkania Anna Hajduk, młoda pianistka z Warszawy, śpiewająca w żydowskim chórze „Szir Awiw” (nie dojechał z Warszawy do Sieradza z powodu fatalnej pogody) wykonała utwory „Ledor wador” i „Laudate Dominum”, podkreślając dialog chrześcijańsko-żydowski w dziedzinie muzycznej.

Następnie zebrani przenieśli się przed Ścianę Memorialną przy farze sieradzkiej. Ściana upamiętnia ofiary sowieckiego nalotu na Sieradz. Atak lotników na bezbronną ludność cywilną (Niemcy już się wycofali z miasta) nastąpił 20 stycznia 1945 r. Odmówiono modlitwy „El mami rachamim” oraz „Wieczne odpoczywanie”. Rabin Michael Shudrich, bp Wiesław Mering oraz inni zebrani zapalili znicze – „Światła pamięci”.

Ufamy, że będzie żyła pamięć zarówno o chrześcijańskich ofiarach wojny, jak i o ofiarach Zagłady. Należy też mieć nadzieję, że Dzień Judaizmu, który odbywa się regularnie, stanie się też „szkołą dialogu” dla dorosłych, ale też dla młodzieży, do której należy przyszłość, budowana bez uprzedzeń wyznaniowych i etnicznych.

Tekst i zdjęcia

Irena Kulesza-Duszyczka Irenka

Tłumacz języka rosyjskiego na portalu „Wirtualny Sztetl”

www.sztetl.org.pl


Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2024