Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-07-21 09:24:13 Aktualizacja dnia: 2024-06-01 09:35:27
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Rozważania Duszyczki Irenki o XX finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy :-)


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

czyli dlaczego

„punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”

WOSP_serduszko.jpg

Media odtrąbiły XX finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zebrano ponad 40 milionów złotych – na ratowanie wcześniaków i zakup pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. To całkiem pokaźna suma i z pewnością na wiele się przyda, tylko… dlaczego jest trochę smutno?

9 stycznia medium sztandarowe władz – TVP 1 zaczęła piętnować wszystkie głosy krytyczne na temat Finału jednym słowem – „zazdrość”. Zaczęło się od Macieja Zakrockiego, prowadzącego program publicystyczny „Polityka przy kawie” w dniu 9 stycznia br. – czyli właściwie tuż po zakończeniu Finału na drugiej półkuli. Od razu przedstawił widzom „zmajstrowany” przez „Newsweeka” wywiad z organizatorem WOŚP – Jerzym Owsiakiem. „Wydarł” z niego fragment, mówiący o tym, jak Owsiak ciągle nie może się „dostukać” do furty redemptorystów w Toruniu i nie jest wpuszczany na rozmowę z o. Tadeuszem Rydzykiem. „Między wierszami” widać, że to się Zakrockiemu bardzo nie podoba, co rozwija dalej – w rozmowie z dziennikarzami, gośćmi swojego programu.

A są nimi – Dominika Wielowieyska z „Gazety Wyborczej” i Jacek Karnowski – redaktor portalu WPolityce.pl, znany także z pisma „Uważam Rze”, gdzie wspólnie z bratem Michałem publikuje m.in. świetne wywiady, prowadzone z różnymi politykami. Dodać trzeba, że oba tytuły, delikatnie mówiąc, nie darzą się sympatią, więc TVP 1 zafundowała widzom poniedziałkowym poranną „walkę byków”.

Oczywiście, mówiono o „Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy” i jej XX Wielkim Finale. Maciej Zakrocki, jako prowadzący nie miał żadnych szans – goście całkowicie zdominowali program. Z oczywistych względów, poglądy redaktorów na WOŚP są rozbieżne, jak dwa bieguny. Redaktor Wielowieyska uważa, że to świetny pomysł, który państwo powinno nadal wspierać, pomijając inne fundacje, choćby Caritas. Redaktor Karnowski jest zupełnie innego zdania – uważa, że wspieranie placówek medycznych (a szczególnie takich, które prowadzą leczenie dzieci) jest świętym obowiązkiem państwa polskiego i nie godzi się sięgać do kieszeni podatnika w sposób tak nachalny, jak to się robi na WOŚP. Na szczęście, oboje dyskutanci bardzo doceniają wysiłek wolontariuszy – co jest jedynym „wspólnym mianownikiem” rozmowy.

Smutno – bo ze szlachetnej sprawy, którą jest pomoc potrzebującym, zrobiła się rozgrywka polityczna, ale śmiem przypuszczać, że redaktorowi Zakrockiemu czy także jego zwierzchnikom o to chodziło. Należy dodać, że Jacek Karnowski był permanentnie „zakrzykiwany” przez Dominikę Wielowieyską, która patrzyła na swego adwersarza, jak na ufoludka – „jak można tak mówić, przecież WOŚP – to święta sprawa!” Tak, tylko że jest to akcja, którą państwo polskie wspiera najbardziej ze wszystkich akcji dobroczynnych – wystarczy policzyć, ile w niedzielę Finału było „wejść na żywo” i relacji w „Wiadomościach” czy „Teleekspresie”. Żadne media publiczne nie wspierają w ten sposób Caritas i jej „Wigilijnego dzieła pomocy dzieciom”, Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” czy Fundacji im. Brata Alberta, a także innych. Zgodzę się – noworodki są bezbronne i jeżeli ludzie im nie pomogą, to maluchy pozostaną bez wsparcia. Tylko – gdzie jest taki zapis – że „zwykły obywatel”, zachęcany przez władze i media prorządowe, ma obowiązek wrzucania do puszki kilku złotych? Ten, kogo na to stać, wylicytuje za dużo większą kwotę drogą suknię, bluzę Justyny Kowalczyk albo też złote serduszko.

Dlaczego nie aktywuje się zasobów medialnych na wspieranie wspomnianych przeze mnie Fundacji i stowarzyszeń? Nie mówię tu o Fundacji POLSAT czy Fundacji TVN – „Nie jesteś sam”, bo wspierają je telewizje założycielki. Nigdzie nie ma wzmianki, że TVP wspiera jakąś konkretną fundację i przekazuje pieniądze, dajmy na to, z reklam – przecież na utrzymanie TVP widzowie powinni płacić abonament (to jednak zupełnie inne podwórko).

Wiadomo nie od dziś, że Polacy mają dobre serca i dają na szlachetne cele tyle, ile mogą – jest kryzys. Nie słyszeliśmy jednak, co i za ile wylicytowali Prezydent, Premier, Marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie, wojewodowie, radni… Wiadomo, że Prezydent „uczestniczył w finale razem z małżonką”, nie podano jednak, na czym dokładnie – oprócz przemówienia – ów udział polegał.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy cieszy się wsparciem rządzących, ale, jak wynika z powyższego, tylko na papierze – chodzi im głównie o to, żeby WOŚP rozdmuchać. Następnego dnia wszyscy, którzy ośmielą się przedsięwzięcie krytykować, zostają obwołani „zazdrośnikami”, a ci, do których nie można się „dostukać na furcie” – są pokazywani co najmniej jako niechętni WOŚP.

Już niedługo „Przystanek Woodstock” – kolejna akcja brylującego w mediach Jurka Owsiaka, który niedługo zapomni, jak się mówi po polsku poprawnie. Smutne… Tylko dzieci żal… Nie piszę tego „z sufitu” – brat bliźniak mojej mamy, urodzony jako wcześniak, zmarł w 1947 roku na zapalenie płuc… Nie chcę, żeby dzieci umierały bez pomocy medycznej i wystarczającego wsparcia – tylko jak długo będziemy w tych działaniach wspierać państwo? Dlaczego tak trudno ostatnio o „sprzężenie zwrotne” – czyli o pomoc państwa, skierowaną do pacjentów? To chyba jednak materiał już na inny artykuł…

Duszyczka IrenkaWróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2024