Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-07-21 09:34:43 Aktualizacja dnia: 2024-06-01 09:35:27
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Rozważania Duszyczki Irenki na 26 lutego - Dzień Polskiego Hymnu Narodowego :-)


26 lutego – Dzień Polskiego Hymnu Narodowego

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy…”

85 lat temu – 26 lutego 1926 roku – „Mazurek Dąbrowskiego” – „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” został oficjalnie nazwany polskim hymnem narodowym. Pieśń powstała w roku 1797 r. w miasteczku Reggio we Włoszech. Treść tej najważniejszej dla Polaków pieśni była zmieniana, aktualna wersja brzmi tak:

(Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000)

 

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

 

Refren.: Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

  

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

 

Marsz, marsz...

 

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

 

Marsz, marsz...

 

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany —

Słuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany.

 

Marsz, marsz...

 

Słowa tego hymnu były więc na ustach mieszkańców przedwojennej Polski, z nim szli do walki z najeźdźcą partyzanci, żołnierze AK i powstańcy warszawscy, hymn nucili więźniowie obozów koncentracyjnych… Obecnie „Mazurek Dąbrowskiego” jest symbolem nie tylko państwa polskiego, ale i narodu, gdyż łączy Polaków, rozsianych po całym świecie. Jest wykonywany w trakcie uroczystości państwowych, ale także w chwilach, gdy polscy sportowcy stają na najwyższym podium, otrzymując złoty medal. Chyba każdy życzyłby sobie, by się to zdarzało jak najczęściej… Wiadomo, że jest Hymn Polonii – „Marsz, Marsz, Polonia”, ale, chociaż ma inną melodię, jest wyraźnie zainspirowany tekstem „Mazurka Dąbrowskiego”.

Pisząc ten tekst, staram się – jako osoba narodowości nie-polskiej, być obiektywna. Polska jest moim nowym domem, więc gdy słyszę hymn, bardzo się wzruszam i staram się godnie zachować. Mówi się, że „Mazurek Dąbrowskiego” był źródłem inspiracji dla Pawła Czubińskiego, autora hymnu ukraińskiego. Do 2003 roku, kiedy zmieniono tekst, pierwszy werset rozpoczynał się od słów: „Jeszcze nie umarła Ukraina…” Muszę też zaznaczyć, że jako republika Związku Sowieckiego Ukraina miała hymn o zupełnie innej treści, niż teraz…

Zatem Polacy mają z czego być dumni. Życzę Wam, Drogie Duszki i Szanowni Czytelnicy, byście zawsze byli dumni z hymnu i zachowywali szacunek, gdy go słyszycie. Warto wtedy przestać jeść i rozmawiać, i jeżeli już nie można przyjąć postawy stojącej, wysłuchajcie go w milczeniu. Życzę też, aby w czasie EURO-2012 był często przez Was słyszany. Może usłyszymy go także podczas finału mistrzostw? Kto wie…

Duszyczka Irenka


Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2024