Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-06-22 16:56:28 Aktualizacja dnia: 2024-06-01 09:35:27
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

Od Duszyczki Irenki - sierpień 2014 :-)

ŚWIĘTOWANIE Z UŚMIECHEM PRZEZ ŁZY –

DWADZIEŚCIA TRZY LATA UKRAINY

 

Jeszcze nigdy teksty z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, obchodzonego 24 sierpnia, nie były pewnie takie smutneL W kraju trwa wojna, Rosja wydarła Ukrainie Krym, gospodarka się sypie, waluta narodowa codziennie traci na wartości, w parlamencie nie ma koalicji i kraj oczekują przedterminowe wybory parlamentarne. Na Ukrainie nie ma miasta, w którym od listopada ubiegłego roku nie odbyłyby się chociaż jeden pogrzeb ludzi Majdanu czy żołnierzy, walczących na froncie wschodnim (wielu z tych, którzy stali na Majdanie, poszło na front).

24 sierpnia 1991 r. w kraju panowała euforia i radość – Związek Sowiecki się rozpadł, nadeszły inne czasy, Ukraina zaczęła żyć własnym życiem. Tam nie zapominają, że Polska była pierwszym państwem na świecie, które uznało jej niepodległość. Przez wiele lat w kraju byli różni rządzący, w bardzo małym stopniu dbający o to, by obywatelom żyło się lepiej. W ubiegłym roku ci, którzy są rówieśnikami Niepodległości Ukrainy, powiedzieli Janukowyczowi i jego klice : „dość!” – i wybuchł Majdan. Ukraina znalazła się na pierwszych stronach wszystkich gazet świata – wielu obywateli zapewne wolałoby zupełnie inne powody takiej popularności. Janukowycza już nie ma, ale problemy w kraju nadal są.

24 sierpnia 2014 r. – to całkiem inne realia, niż 23 lata temu. Została podpisana umowa stowarzyszeniowa z Unią Europejską, z którego to podpisania na razie niewiele wynika. Ukraina walczy o przynależność do niej Donbasu i obwodu ługańskiego, tam się leje krew, giną ukraińscy żołnierze, cywile natomiast są pozbawieni żywności, prądu, wody i gazu – walczą o to, jak przetrwać do następnego ranka. Bandyci wysadzają w powietrze mosty i tory kolejowe, a w szkołach do tej pory są magazyny broni tzw. „separatystów” – czytaj: bandytów. 1 września w wielu placówkach nie odbędzie się inauguracja roku szkolnego – tylko dlatego, że budynki już się do tego nie nadają i są ruiną.

Gdy piszę te słowa – ciągle niewiadomo, jaki będzie dla Ukrainy dzień jutrzejszy. Czy „konwój humanitarny” Putina nie będzie ową ostatnią kroplą, która wysadzi ukraińską cierpliwość w powietrze? Czy też ten konwój jest tylko przykrywką do otwartej inwazji wojskowej? Kiedy do Ukrainy wróci Krym? Kiedy obywatele tego państwa przestaną opłakiwać swoich żołnierzy – patriotów? Kiedy się zacznie tak upragnione dla wielu spokojne życie – bez wieści z frontu, bez flag, przepasanych kirem, bez dni żałoby, bez strzelaniny, informacji o ruchach wojsk rosyjskich, bez separatystów i bandytów?

Wielu obywateli Ukrainy przeżywa prawdziwy dramat – są Rosjanami lub mają w Rosji krewnych, przyjaciół czy znajomych. Wielu ukraińskich Rosjan odrabia teraz lekcję prawdziwego patriotyzmu, przelewając pieniądze na konto ukraińskiego wojska czy udzielając dachu nad głową uchodźcom z Donbasu. Dla nich Rosja z jej przywódcą Putinem jest agresorem i terrorystą. Oczywiście, są tacy, którzy Rosji sympatyzują – ale myślę, że jest ich zdecydowanie mniej, a ci z Donbasu już dawno wyjechali do kraju, który jest im bliższy mentalnie. Wielu ukraińskich Rosjan jest teraz w stanie „cichej wojny” ze swoimi rosyjskimi krewnymi, którzy bardziej ufają propagandzie rosyjskich mediów, niż współczują rodzinie, mieszkającej na Ukrainie.

Paradoksalnie te tragiczne wydarzenia pozwoliły poznać, kto jest kim. Jedni wieszali flagę unijną obok ukraińskiej, a inni niszczyli flagę Ukrainy, zastępując ją flagą Rosji. Jedni ustawiali się w konsulatach Ukrainy za granicą w długich kolejkach, by zagłosować w wyborach Prezydenta, a drudzy niszczyli urny wyborcze czy ogłaszali „Doniecką Republikę Ludową” i „Ługańską” Republikę Ludową. Jedno jest w tych wszystkich wydarzeniach dobre – Ukraina w końcu się oczyści ze zdrajców, bandytów, szumowin i życzących jej źle. Nie ma co mieszkać w kraju, którego się nienawidzi.

Oczywiście, wielu obywateli Ukrainy przebywa za granicą – wcale nie dlatego, że założyli tam rodziny. Kryzys gospodarczy na Ukrainie jest o wiele głębszy, niż w Polsce i muszą pracować, by wesprzeć rodziny, które zostały w domu. Ich dramat jest większy, bo nie mogą pomóc swoim rodakom w sposób, powiedzmy, namacalny. Bardzo jednak doceniają gesty dobrej woli ze strony Zachodu – chcieliby, żeby ta dobra wola miała wymiar bardziej konkretny.

Pochodzę z Ukrainy i też się martwię. Myślę o Ukrainie bardzo ciepło, pomagam modlitwą i właśnie tym – dobrym słowem. Chciałabym, żeby tak czyniło więcej Polaków. W dniu 23 urodzin Ukrainy życzmy jej wszystkiego najlepszego!

 „Jeszcze nie umarła Ukrainy sława i wolność”, - tak mówią pierwsze słowa jej hymnu, bardzo podobne do polskiego. Pomódlmy się za Ukrainę i Ukraińców. Dziękuję…

Duszyczka Irenka

Wróć do strony głównej

Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2021