Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2019-09-19 13:25:10 Aktualizacja dnia: 2019-09-02 18:08:10
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 13 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2018 i 12 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!

mandala          MANDALA           mandala

(koło, łuk) - motyw artystyczny występujący głównie w sztuce buddyjskiej, gdzie jego tworzenie a następnie niszczenie jest uważane za rodzaj medytacji i ma spore znaczenie religijne.

Mandala buddyjska to harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia sferę wewnętrzności, tego co jest związane z człowiekiem i ziemią. Obie figury łączy punkt centralny, który jest zarówno początkiem jak i końcem całego układu. Istnieją różne rodzaje mandali. Są mandale oczyszczające, występują też mandale wzmacniające określone cechy lub poszczególne obszary ludzkiego życia. W najszerszym znaczeniu mandale są diagramami, które ukazują w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę. Najstarsze tego rodzaju wizerunki sięgają paleolitu. Daje się je także zauważyć na planie budowli starożytnego Egiptu, Babilonu czy Jawy.[1]

Mandala wywodzi się ze starożytnego Tybetu. Jest instrumentem, który służy mnichom buddyjskim do medytacji. Może przyjmować różne formy: rysunków, rzeźb, a także układów tanecznych. Najbardziej znane są mandale usypywane z piasku. Czynność ta jest demonstracją przemijalności życia i tymczasowości. Tworzeniu skomplikowanych mandal z kolorowego piasku przez mnichów buddyjskich towarzyszą medytacja i modlitwy.

Mandalę można spotkać również w kościołach katolickich. Ma tam najczęściej formę przepięknych witraży.

mandala

Witraż z kolegiaty pw. Św. Piotra i Pawła w Zawierciu.
Fotografia ze zbiorów prywatnych.

Mandala znalazła zastosowanie również w edukacji. Coraz częściej wykorzystuje się tę technikę pracy z dziećmi i młodzieżą. Ma ona niezwykły wpływ na ćwiczenie koncentracji, aktywizację wyobraźni, Ma ona również niezaprzeczalną funkcję dekoracyjną. Można organizować konkursy, wystawy i dekorować sale lub korytarze. Mandalę można wykorzystać podczas lekcji matematyki, przy omawianiu symetrii. Zaleca się ją także do wykorzystywania na zajęciach świetlicowych, podczas lekcji plastyki i sztuki, a także podczas wszystkich zajęć terapeutycznych jako etap wstępny, wyciszający, relaksujący lub podsumowujący pracę. 

mandala  mandala  mandala  mandala 

Mandale dzieci pochodzą ze strony: http://mandale.info/_galeria.html

Do pracy nad mandalą można wykorzystać wiele materiałów: począwszy od kredek i farb, poprzez bibułę, plastelinę, kolorowy papier i gazety, a skończywszy na różnego rodzaju ziarenkach (ryż, słonecznik, piasek, kasza, mak itd.). Można ją także haftować lub rzeźbić, a także namalować na szkle specjalnymi farbami.     

mandala  mandala  mandala  mandala

Prace pochodzą ze strony:
http://mandale.info/_galeria.html

Technika mandali wycisza i relaksuje dzieci nadpobudliwe ruchowo, ułatwia koncentrację, pomaga dzieciom nauczyć się konsekwencji w działaniu i wytrwałości oraz pomaga w opanowaniu wewnętrznego chaosu. Sprzyja niwelowaniu u dzieci agresji i łagodzi napięcia, a dzieci nieśmiałe aktywizuje i pomaga im się otworzyć dzięki radości tworzenia. Rysowanie mandali sprzyja również poznaniu warsztatu plastycznego, kształceniu zdolności manualnych i uczy jak dobierać kolory, kształty, typ kreski. 
 
Mandala znalazła też zastosowanie w arteterapii. Dziedzina ta to terapia przez sztukę, zatem zasadnym jest wykorzystywanie w niej techniki mandali. Koło podczas terapii odzwierciedla jaźń. Poprzez projekcję symbol ten jest wypełniany barwami i kształtami o indywidualnym charakterze. Poprzez wnikanie w naturę mandali i prowadzenie terapii przez dłuższy okres czasu pacjent przepracowuje we własnym wnętrzu, podświadomości gnębiące go problemy. Nie należy zmuszać do wykonania mandali. Chęć wzięcia udziału w terapii mandalą powinna wyjść od samego pacjenta, jako jego spontaniczna potrzeba, a nie być wynikiem nacisku z zewnątrz. Terapeuta powinien jedynie stworzyć odpowiednią atmosferę (spokój, nastrojowe światło – na przykład świece), cicha spokojna muzyka w tle), która zachęci pacjenta do wykorzystania twórczego potencjału.       

Najważniejsze jest to, że nie ma nieudanych mandal. Wszystkie mandale są piękne i wyrażają emocje swoich autorów. Istnieją zasady interpretacji kolorów i sposobu rysowania mandal, jednak wymaga ona dobrej znajomości symboliki barw, kształtów, liczb i dużej intuicji.

O mandali w internecie można poczytać na stronach:

http://mandale.info/index.html
http://www.harmonia.pl/Mandala.htm
http://www.akademiazycia.pl/Mandala.asp
http://www.art-terapia.pl/ofera02.htmlZaznaczam, iż mandale stricte terapeutyczne to te, które stworzone zostały z figur geometrycznych. Mandale obrazkowe są to obrazki do kolorowania dla dzieci wykorzystywane w edukacji do dekoracji, wystaw, konkursów itp. Spełniane przez nie cele opisałam w skrócie powyżej. 

mandala

Mandala, którą wykonały dzieci podczas moich zajęć plastycznych w domu dziecka.
Szablon był rysowany na dużym arkuszu brystolu, a wyklejona została kolorowym papierem samoprzylepnym.migaweczka
*********************************************************************************************************************************
Tekst napisany w oparciu o informacje znajdujące się na stronie: http://mandale.info/
Mandale zdobiące tytuł pochodzą ze strony: http://www.wisarts.com/digital/mandala/mandale.html

Zobacz także koniecznie Galerię Mandali Duszyczki Migaweczki

Autorka: Duszyczka Migaweczka

Wróć do strony głównej
Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2018