Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2019-09-24 11:49:14 Aktualizacja dnia: 2019-09-02 18:08:10
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 13 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2018 i 12 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!
kwiaty          AVE MARIA 
Matka Boza

Maj  poświęcony jest czci Matki Bożej. Kiedy wszystko w przyrodzie kwitnie, pachnie i śpiewa, zwracamy się do Matki Jezusowej. To jest tak, jak w rodzinie. Kiedy człowiek jest jeszcze dzieckiem i przeżywa okres, który potem z perspektywy lat będzie nazywał najpiękniejszym czasem życia, okres dzieciństwa - wtedy pierwszą i najbliższą, kochającą nade wszystko osobą jest dla niego matka.
Podobnie jest w maju. Cała przyroda przeżywa jakby odnawiające się dzieciństwo. Człowiek poddaje się urokowi tego miesiąca i jest to najlepszy moment, by pomyśleć o Matce nas wszystkich.
Szczególnym nabożeństwem majowym jest codziennie odmawiana Litania loretańska.
Litania loretańska powstała w XII wieku, prawdopodobnie we Francji, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V.
Nazwę "loretańska" otrzymała od miejscowości Loreto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana.
Gdy w 1837 roku dotarło do nas nabożeństwo majowe, bardzo szybko zaczęło się upowszechniać w wielu stronach kraju, choć jeszcze nieoficjalnie. Dopiero w 1852 roku po raz pierwszy oficjalnie nabożeństwo takie odprawiono w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Po 30 latach trafiło ono już do wszystkich parafii i stało się bardzo popularne. Nabożeństwo to jest pochwalnym hymnem ku czci Bogurodzicy, w miesiącu Jej poświęconym, kiedy w Litanii Loretańskiej wysławiamy Ją przeróżnymi tytułami, prosząc, by była dla nas, wędrowców ziemi, najlepszą Matką.

W welu miejscach można  zobaczyć kapliczki poświęcone Matce Bożej. Są to miejsca przyozdabiane kwiatami, przepełnione śpiewem i modlitwą. Kapliczki- kliknij


Śpiewem chwalmy Maryję
Śpiew: Duszyczka Tesia
akomp.: Duszyczka Renata Ś.

Była cicha i piękna

Uczyńcie co wam mówi Syn

Jezus swoją Matkę pozostawił
maj
maj

W poszukiwaniu drogi...
Maryjo kiedyś modlitwa różańcowa była mi szczególnie bliska, potrafiłam rozmawiać z Tobą idąc pieszo na uczelnię, czy też jadąc w autobusie, dziś jest inaczej jest mi ciężej, trudniej... Wiem jedno winy za to nie mogę zwalać na innych to ja sama, jestem tak słabo zorganizowana, to mi brakuje samodyscypliny, jednak w tym moim krótkim rozważaniu, chcę powiedzieć Ci iż najcudowniejsze jest to, że zostałaś nam dana jako Matka, Ty pełna łaski Pana i Ducha Odwagi. Gdy trzeba było nie zawachałaś się powiedzieć tak, podczas wesela w Kanie zawierzyłaś, a pod krzyżem byłaś wierna do końca... Maryjo proszę Cię weź mnie za rękę, poprowadź mnie do swego Syna, niech Jego krew mnie oczyści... Dzisiejszego dnia ja i tysiące młodych ludzi, a także my wszyscy żyjący dziś spotykamy się z ciągłym lękiem, osamotnieniem, poszukiwaniem i tęsknotą serca, często nie wiemy którędy pójść, komplikujemy sobie zycie, nie wybieramy prostych dróg. Prosta droga, czy taka istnieje? Jest tą drogą prostą i zarazem bardzo trudną jest Twój Syn- Jezus Chrystus. Maj w naszym kraju jest miesiącem, w którym szczególnie oddajemy Ci cześć jesteś Królową Polski, do Twóich Sanktuariów w Polsce i na całym świecie pielgrzymują miliony ludzi, ilu z nas naprawdę trwa przy Tobie... Ja nie jestem od oceniania, od wydawania sądów, jestem zwykłym człowiekiemi chcę od dzisiejszego dnia na nowo składać moje serce w Twoim.
Maryjo, Pozwól mi przyjść do Ciebie,
           takim zwyczajnym jakim jestem,
          pozwól mi przyjść do Ciebie,
          jednym łaskawym Twoim gestem,
          Ty jesteś Maryjo taka dobra,
          Ty jesteś Maryjo taka czysta,
          jak łza grzesznika, gdy żałuje,
          Ty jesteś Maryjo taka dobra,
           to moje ludzkie serce czuje...

Duszyczka Kalina


maj

Maj to piękny miesiąc, pełen zieleni, kwiatów i słońca. To czas gdy częściej w modlitwie zwracamy się do Maryi, gdy w codziennych "majówkach" uwielbiamy Ją i prosimy. Obecnie uczestnictwo w tym nabożeństwie umożliwia mi Radio "Anioł Beskidów". Mile wspominam "majówki" sprzed 18 lat. Byłam wtedy animatorką grupy "Dzieci Bożych". Spotkania odbywały się w moim domu. Ks. Proboszcz Bogusław Czarny udostępnił z kościoła figurę Róży Duchownej. Zrobiliśmy ołtarzyk
i Figura Matki Bożej była w moim domu przez cały maj. Każdego dnia dzieci gromadziły się by oddać cześć Maryji. Śpiewaliśmy Litanie Loretańską, wznosiliśmy do Boga prośby przez pośrednictwo Najlepszej
Matki. Dzieci na karteczkach pisały swoje prośby, wiersze ku czci Matki Bożej. Pokój rozbrzmiewał śpiewem wielbiącym Boga. Każdego dnia w majówce uczestniczyło około 25 osób .Dzieci wytrwale przychodziły przez cały miesiąc.
....
Maryjo, Piękna Pani Majowa, dźwięczą Ci pieśni już od stuleci, młodzież i dzieci stroją Cię kwiatami. Królowo maju, błogosław nam, weź w opiekę wszystkie polskie rodziny, niech panuje w nich zgoda i wzajemna miłość. Otocz płaszczem macierzyńskiej opieki osierocone, pokrzywdzone dzieci. Maryjo proszę, przytul do swojego Niepokalanego Serca wszystkich chorych i cierpiących. Królowo maju, módl się za nami.
Duszyczka Renata Ś

MAJ
 
Najświętsza Maria Panna i Lwów

„Śliczna Gwiazdo Miasta Lwowa, Maryja,
Matko nasza i Królowa, Maryja…”

Jaki piękny jest maj we Lwowie! Wszystko tu kwitnie, zieleni się, zaś największa świątynia katolicka we Lwowie – Archikatedra Lwowska pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny różowi się w promieniach słońca. Tu, w tej katedrze w dniu 1 kwietnia 1656 roku Jan Kazimierz Waza, król Polski, klęcząc przed ołtarzem, zwracał się do Matki Bożej: „Wielka Człowieczeństwa Boskiego Matko i Panno...”. Obrał ją za Królową Korony Polskiej. Działo się to przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, której w dniu 26 czerwca roku 2001 Ojciec Święty Jan Paweł II ofiarował złotą różę, także modląc się tu.
Słowa, przytoczone na początku – to pierwsze słowa hymnu Lwowa. Matka Boska jest we Lwowie zawsze obecna, zaś mieszkańcy zwracają się do niej zawsze, gdy dzieje sę coś ważnego. Zwracali się do Niej i w chwilach walk, i w chwilach grozy, w chwilach cierpienia, ale także w chwilach radości.
Kościołów, poświęconych Maryi, przed II wojną światową we Lwowie było nie zliczyć. Katedra Ormiańska, tak samo, jak Katedra Łacińska, jest pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Był kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej (obecnie cerkiew), Matki Boskiej Śnieżnej, obecnie także już nie użytkowany przez katolików... Przez wiele lat katolicy Lwowa starali się o zwrot kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Teraz, w miejscu drewnianej, jest wznoszona nowa murowana świątynia. W świątyni, która jest nazywana kościołem Matki Bożej Gromnicznej, trwa konflikt ze wspólnotą prawosławną. Wstawiła tam ikonostas, zasłaniając w ten sposób tabernakulum. Wierni jednak wierzą, że konflikt zostanie rozwiązany i nastąpi jedność...
Pragnę też powiedzieć o pewnej kaplicy. W dzielnicy Lwowa, noszącej nazwę Łyczaków, krupiarz Parada postawił onegdaj bardzo prostą kaplicę, stawiając figurę Matki Bożej i otaczając ją czterema słupami z dachem. Z czasem Mata Boża znalazła dom z prawdziwegio zdarzenia. Tak mijały lata. Nadszedł okres panowania komunistycznego. Przyjechały buldożery i... zniszczyły kaplicę... I znów mijały lata, aż wreszcie nadszedł czas, gdy o Bogu i Jego Matce można mówić głośno. Kaplica została odbudowana, a dla uczczenia tego wydarzenia ja napisałam wiersz:

POWITANIE MATKI
(WIERSZ DO MUZYKI BOLESŁAWA KURKA)
Madonno nasza, my z Łyczakowa,
Ze wszystkich ulic starego Lwowa
Dziś tu stajemy z radości łzami –
Królowo Lwowa, módl się za nami!

Przodkowie nasi tu przychodzili,
Modłami swymi Ciebie wielbili,
Radości, smutki nieśli garściami...
Piastunko Lwowa, módl się za nami!

Czas nadszedł smutny- Ciebie zabrano,
Dom Twój zniszczono i podeptano,
Boga hańbiono słowem, czynami...
Patronko Lwowa, módl się za nami!

Chroniona w sercach tu powróciłaś,
Tu wieczna wierność nasza i miłość,
Którą głosimy dzisiaj słowami:
Madonno Lwowa, bądź zawsze z nami!
Lwów 1997

Trwa nowy czas, odbudowują się kościoły i kaplice, poświęcone Matce Bożej, Jej kult ciągle trwa i się szerzy, a lwowianie, jak dawniej śpiewają:

Cierpliwości, Matko Boska,
Daj nam ją, daj...
Matko nasza, Matko lwowska,
Trwaj, trwaj, trwaj...

Duszyczka Irenka


maj

Modlitwa
Panie Jezu dziękuję Ci za Maryję ,Twoją i naszą Matkę Przeczystą, Mądrą, Wspaniałą i Doskonałą.
Dziękujemy Ci Panie za to że możemy Maryję  szczególnie uczcić w pięknym tym
wiosennym miesiącu maju, pełnym kwiatów i zieleni, bujnych traw i ruczajów.
Chcemy Maryję uczcić w pieśniach, różańcach, litaniach, tak jak umiemy oraz we wszystkich naszych staraniach.
Składamy Ci dziś Panie Jezu dziękczynienie za Maryi istnienie.
Uwielbiamy Cię Panie Jezu w Najmilszej z Matek delikatniejszej niż bławatek.
Wielbimy Cię Jezu w osobie Maryi, która chce każdemu, kto Ją o coś prosi nieba uchylić.
Maryja zawsze się pochyla nad dzieckiem, które Jej nie omija.
Panie nasz Jezu, Ciebie kochamy za to, żeś dał nam Najczulszą z Matek,
dziś jej wręczamy bukiet stokrotek i polnych maków oraz kaczeńców i każdy kwiatek.
Niech każdy człowiek wie, że Maryja czeka na niego ,bo ma dla każdego wiele łask,
które rozdaje człowiekowi we właściwy czas.
Uwielbiony bądź Panie nasz, Ty co włożyłeś swej Matce Maryi na skronie koronę
i dałeś jej królestwo a Maryja zasiadła na tronie.
Błogosławimy Cię Królu Wszechświata za tak wspaniałe dzieło Twych rąk,
którym jest Niepokalanie Poczęta i Wniebowzięta Królowa Święta.
Oddajemy Ci Panie Jezu chwałę dziś w tej Jutrzence Porannej i Gwieździe Zarannej.
Bądź wywyższony Panie Jezu w Białej Lilii ,Świętej Maryi.
Chwała Ci Panie Jezu, chwała, niech Maryję wielbi ziemia cała.
Amen.

Duszyczka Tesia.maj

Foto: Agnieszka Pawełko

Opracowanie strony: Duszyczka  Renata Ś. i  Duszek RobertDostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2018