Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-07-21 09:21:16 Aktualizacja dnia: 2024-06-01 09:35:27
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!


Boże Narodzenie 2017
Życzenia od Duszków dla Czytelników stronyWszystkim Gościom, Czytelnikom i Sympatykom strony Duszków w Kraju i za Granicą
życzymy nieustannego trwania w Łasce Tego, który „strącił władców z tronu, a wywyższył pokornych”.
Niech światło Betlejemskiej Gwiazdy rozjaśnia Państwa drogi w każdym dniu Nowego 2018 Roku!
Wszelkiej pomyślności, Bożego doglądania i Pokoju życzą

Duszki Modlitewne i cała Wspólnota Duszków oraz Redakcja portalu www.duszki.pl


*******
Ładowanie odtwarzacza... Loading the player ...
*******
Kolęda "To właśnie tego wieczoru" (plik mp3)
Tekst: Emilia Waśniowska
Muzyka: Duszyczka Renata Ś.
Śpiew: Barbara Faruga

*******
 dzwonki
*******

CZAS WIGILII I BOŻEGO NARODZENIA


Przyszła mi na wigilię zziębnięta głuchociemna
z gwiazdą jak z jasną twarzą - wigilia przedwojenna
z domem co został jeszcze na cienkiej fotografii
z sercem co nigdy umrzeć porządnie nie potrafi
z niemądrym bardzo piórem skrobiącym w kałamarzu
z przedpotopowym świętym z Piłsudskim w kalendarzu
z mamusią co od nieszczęść zasłonić chciała łzami
podając barszcz czerwony co śmieszył nas uszkami
z lampką z czajnikiem starym wydartym chyba niebu
z całą rodziną jeszcze to znaczy sprzed pogrzebów
Nad stołem mym samotnym zwiesiła czułą głowę
Nad wszystkie figi z makiem - dziś już posoborowe
Przyszła usiadła sobie. Jak żołnierz pomilczała
Jezusa z klasy pierwszej z opłatkiem mi podała

Ks. Jan Twardowski. Dawna Wigilia


Czy musimy sobie przypominać o tym, że nadchodzą Święta Bożego Narodzenia? Wielu powie, że nie, bo przecież pamiętamy… Robimy zakupy, wypełniając po brzegi spiżarnię, lodówkę i zamrażarkę, sprzątamy mieszkanie, kupujemy prezenty i dekoracje świąteczne… Zapewne wielu Czytelników naszej strony uczestniczy w przygotowaniach głębiej – uczęszczając również na Roraty i rekolekcje adwentowe. Nawet ateiści wiedzą o Bożym Narodzeniu, bo w pierwszej dekadzie listopada pojawiają się reklamy w mediach, a melodie kolęd zaczynają rozbrzmiewać w galeriach handlowych. Jeszcze przed 5 grudnia w sklepach można zobaczyć św. Mikołajów, ubranych w czerwone szaty rodem z USA (niemające nic wspólnego z szatami św. Mikołaja, biskupa, którego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 6 grudnia).

Wszędzie czytamy i widzimy: „Wesołych Świąt!”, ale czy te słowa mówią nam, o co w nich chodzi? Czy kartki „świąteczne” z bombkami i stroikami mówią o Bożym Narodzeniu? Niekoniecznie. Jeżeli ktoś chce zobaczyć kartkę z nadrukiem „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”, musi trochę poszukać. Takie słowa są na pocztówkach, przedstawiających Świętą Rodzinę, stajenkę betlejemską czy pasterzy przy żłóbku (wiem, co piszę, bo wciąż wysyłam do Rodziców i Przyjaciół „tradycyjne” kartki świąteczne).

Wiersz ks. Jana Twardowskiego najlepiej ocenią osoby, które jeszcze pamiętają Wigilie sprzed wojny i niezapomniane spotkania przy wigilijnym stole nie tylko w dzisiejszej Polsce, ale też w Wilnie, Lwowie i Grodnie. Po dawnych wigiliach kresowych pozostały wspomnienia, pielęgnowane w Białymstoku, Wrocławiu, Gdańsku i Przemyślu… W wielu polskich domach są znane śliżyki (grube wałki z mąki, przygotowywane zawczasu, a przed Wigilią moczone w „makowej” wodzie), wielu zna kutię (potrawę z pszenicy – zastępowanej nieraz pęcakiem czy ryżem, z dodatkiem maku, miodu i dużej ilości bakalii), znane są też makagigi (ciastka, wykonane z masy karmelowej, miodu i maku, z dodatkiem orzechów) czy śledź po wileńsku (z mnóstwem przypraw i z dodatkiem koncentratu pomidorowego).

Wigilia – to nie tylko uroczysty posiłek. To przede wszystkim czytanie Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa, dzielenie się opłatkiem (znana jest tradycja smarowania go miodem), składanie sobie życzeń… Pan Jezus przychodzi tego wieczora w Chlebie Życia, przychodzi cichy i ubogi, staje się jednym z nas… W Wigilię stawiamy dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa lub zbłąkanego wędrowca – czy się jednak zastanawiamy, co będzie, gdy ktoś naprawdę zawita do nas niespodziewanie w ten święty czas? Czy przyjmiemy go z otwartymi ramionami i słowami: „czym chata bogata…”? Polską gościnność dobrze znam, więc ufam, że nie będzie z tym problemu:)

Wigilia jest też dniem, w którym zaczynamy w domach śpiewać kolędy. Owszem, nie wszystkim Pan Bóg dał słuch absolutny oraz głos Jana Kiepury czy Anny German, ale warto próbować śpiewania:) Nie „wymigujmy się” i nie uciekajmy się wyłącznie do słuchania z użyciem magnetofonu czy przy włączonym telewizorze. Przy wigilijnym stole najlepiej w ogóle wyłączyć telewizor – ten czas jest dla Boga i dla Rodziny, a telewizja nie powinna zastępować rozmowy przy stole czy jej zagłuszać.

Żyjemy w świecie, który gna do przodu z zawrotną prędkością. Zmieniają się władze państwowe, kursy walut, nastroje polityczne i społeczne, nie mówiąc o stale zmieniającej się pogodzie za oknem:) Nasi najbliżsi, a i my sami stajemy się coraz starsi. W Wigilię i Boże Narodzenie znajdźmy czas na rozmowę – nie o polityce, nie o kłopotach, a o przeszłości, o tradycjach, np. o tym, jakie były owe „dawne Wigilie” na Kresach – i nie tylko. Jakie są wspomnienia z nią związane? Czy pielęgnujemy w domu jakieś tradycje przodków? Jeżeli ktoś w rodzinie będzie chciał wspominać, warto to nagrać – teraz mamy zarówno magnetofony, jak i dyktafony.

Po Wigilii wielu z nas udaje się na Pasterkę. Pamiętam lata 80. we Lwowie, gdy Pasterka o północy była abstrakcją. W Boże Narodzenie przy Katedrze Łacińskiej we Lwowie stawali różni „smutni panowie”, spisujący dorosłych. Potem w zakładach pracy i w szkołach (do Katedry uczęszczali również uczniowie szkół z polskim językiem nauczania) odbywały się odpowiednie „pogadanki”. To samo dotyczyło Ukraińców, uczęszczających do kościołów rzymskokatolickich w czasie, gdy Kościół Greckokatolicki przebywał w podziemiu i cerkwie były zamknięte. Gdy więc słyszę o „zagrożeniu demokracji” w Polsce, ogarnia mnie „śmiech pusty, a potem litość i trwoga”…

W Boże Narodzenie często odwiedzamy przyjaciół lub sami przyjmujemy gości. Ważne, by ten czas był równie święty, jak Wigilia, by nie było w nim kłótni i niesnasek oraz przesadnych rozmów o kłopotach czy polityce. Prezenty i suto zastawione stoły nie powinny zasłonić nam radości Bożego Narodzenia. Czytałam kiedyś, że przed wojną we Lwowie, zwłaszcza wśród młodzieży, panował zwyczaj chodzenia od kościoła do kościoła i oglądania szopek. Teraz mamy nie tylko szopki, wykonane przez artystów, ale nawet tzw. „żywe” szopki, do których wykorzystuje się zwierzęta. Spożytkujmy ten czas na bycie ze sobą, na radość, na wspólne spacery (jeżeli pogoda pozwoli) lub rodzinne spotkania w domu – przy smakołykach, rozmowie, wspomnieniach… W Święta wielu ogląda telewizję, warto jednak, żeby było to rodzinne oglądanie pozycji naprawdę wartościowych i pomagających zachować dobry nastrój. Teraz stają się modne także gry planszowe – to wspaniała rozrywka dla starszych i młodszych.

Niech nadchodzący czas Wigilii i Świąt Bożego Narodzenia będzie „radością wszelkiego stworzenia” z narodzenia naszego Pana i Zbawiciela. Niech w żadnym domu nie zabraknie ciepła i Miłości. Niech Boże Dziecię wszystkim błogosławi i obdarza pełnią potrzebnych Łask. Niech ześle także upragniony Pokój w Syrii i na Ukrainie.


GLORIA IN EXCELSIS DEO!

Z darem modlitwy
Duszyczka Irenka


dzwonki
*******
Ładowanie odtwarzacza... Loading the player ...
*******
Autor prezentacji: Duszyczka Renatka i Duszek Robert


*******

 Cyprian Kamil Norwid

Opłatek

Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.

*******
 
Marian Hemar

Całą noc padał śnieg


Całą noc padał śnieg cichy, cichy, cichuteńki.
Przyszedł świt, a tu świat cały biały, bielusieńki,
jakby kto świata skroń gładził chłodem białej ręki
i powiedział szeptem doń: Nic się nie bój mój maleńki.

Niech cię głowa już nie boli, niech cię smutna myśl nie trapi,
bo od dziś, bo od dziś – pokój ludziom dobrej woli.
Otwórz oczy, znów się zbudź z mroków czarnej melancholii
i ptaszęcym głosem nuć – pokój ludziom dobrej woli.

W słońcu – patrz – skrzy się śnieg, szron na drzewach jak koronki.
Spoza gór, spoza rzek, spoza łąki i rozłąki,
spoza leśnych srebrnych cisz, jakby dzwony skądś dzwoniły
i mówiły światu: „Słysz! Nic się nie bój świecie miły.

Niech cię głowa już nie boli, wszystkim żalom połóż kres,
dosyć trosk i dosyć łez – pokój ludziom dobrej woli…
Nową drogę zacznij stąd, już za tobą dni niedoli
Dzisiaj w dzień Wesołych Świąt – pokój ludziom dobrej woli

Tak po cichu i powoli
białym śniegiem nuci mu…
choćby dziś, w tym jednym dniu
Pokój ludziom dobrej woli…

 
*******

dzwonki
*******
Wyślij kartkę świąteczną - kliknij kartkę, aby pobrać i wysłać samemu
lub
Wyślij jedną z duszkowych kartek świątecznych - kliknij tutaj, aby wejść do galerii i wysłać automatycznie

*******
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami

*******
Autor kartek świątecznych 1-5: Duszyczka Gosia
Autor kartek świątecznych 6-9: Duszyczka Renatka i Duszek Robert

*******
dzwonki

Ładowanie odtwarzacza... Loading the player ...
*******
Autor prezentacji: Duszyczka Renatka i Duszek Robert
*******


*******
Prace Asi Markiel (1-9), zdjęcia Duszka Roberta (1-11) - kliknij, aby pobrać
*******
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami
Kartka z zyczeniami Kartka z zyczeniami

*******


*******

dzwonki

Radosnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia

Życzy

Wspólnota Duszków

www.duszki.pl

dzwonki


Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2024