Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Duszek Strona Duszyczek i Duszków - Internetowa wspólnota pomocy i wsparcia duchowego. Rozmowy, wartości, intencje
DUSZKI.PL
a tak dokładnie to Duszyczki i Duszki (*) - czyli "Duszkowo" :-)
Dzisiaj jest: 2024-07-21 09:19:45 Aktualizacja dnia: 2024-06-01 09:35:27
Duszka
MiloscMilosc Gdy oczekujesz pomocy lub sam(a) chcesz innym pomagać. Albo chciał(a)byś porozmawiać o czymś ważnym lub choćby tylko o wczorajszym podwieczorku :-) Dla wszystkich, w każdym wieku - od 0 do 201 lat ;-)
[an error occurred while processing this directive]
Strona główna Teksty i inne Intencje Dla Gości Dla Duszków Poczta Duszków Kontakt i Info
Modlitewnik Archiwum Dodaj intencję Galeria i eKartki O Duszkach Forum Księga Gości
Rocznica 18 lat oficjalnego działania Duszków w dniu 01.11.2023 i 17 lat strony Duszki.pl! (*):-) Serdecznie zapraszamy!
UWAGA! Ten serwis, strona i podstrony mogą używać cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)!


List otwarty w sprawie Księdza Proboszcza Witolda Kowalowa

1. List otwarty do Pani Poseł Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

2. Pismo Ks. Witolda Kowalowa

 

Szanowna Pani Poseł                                        Krefeld, 19 października 2011

Małgorzata Kidawa-Błońska

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Al. Ujazdowskie 18

00-478 Warszawa

List otwarty w sprawie Księdza Proboszcza Witolda Kowalowa

Szanowna Pani Poseł,

zaszokowany zostałem wiadomością, z której dowiedziałem się o skandalicznym traktowaniu znanego mi od lat Księdza-Polaka, który po skończeniu seminarium duchownego postanowił wyjechać na Wołyń jako duszpasterz dla tamtejszej ludności. Trzy lata temu władze ukraińskie postawiły księdzu Witoldowi ultimatum, że jako obywatel polski musi opuścić Ukrainę albo wystąpić o przyznanie obywatelstwa ukraińskiego przy równoczesnym zrzeczeniu się obywatelstwa polskiego. Było to dla niego wielkim szokiem, gdyż od kilkunastu lat prowadził w Ostrogu i nie tylko tam znakomitą pracę duszpasterską ale jednocześnie stworzył wydawnictwo i miesięcznik „Wołanie z Wołynia” w języku polskim i ukraińskim. Do dnia dzisiejszego wydał 101 numerów, jak również ponad 70 książek o tematyce religijnej i historycznej napisanych przez wielu autorów oraz własnych.

Nie widząc innej możliwości kontynuowania służby bożej dla mieszkańców Wołynia wniósł wniosek o przyznanie mu obywatelstwa ukraińskiego i zarazem wystąpił do ówczesnego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z prośbą o odebranie obywatelstwa polskiego, jak to wymagali Ukraińcy. Był to akt rozpaczy Polaka-Księdza, który chciał kontynuować wprowadzenia coraz większej ilości mieszkańców tych regionów do religii katolickiej i opieki duszpasterskiej nad nimi. Niestety ani ś.p. Prezydent Lech Kaczyński ani rząd Premiera Donalda Tuska nie wystąpili w obronie tego czcigodnego Proboszcza i nie starali się wpłynąć na skandaliczne stanowisko władz ukraińskich.

Z naszej korespondencji mogła Pani się dowiedzieć, że w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku występowałem jako ówczesny prezes organizacji polonijnej w Niemczech do władz niemieckich aby uznawały one podwójne obywatelstwo polskie i niemieckie. Pomagał mnie w tej sprawie wówczas nie tylko ówczesny poseł CDU Klaus Evertz ale również polscy komunistyczni politycy. Niemcy doszli wówczas do porozumienia z komunistycznymi polskimi władzami i od około 1988 roku uznawane są dla nas podwójne obywatelstwa.

Ksiądz Witold Kowalów rozprowadza Wołanie z Wołynia i książki nie tylko z Ukrainy ale i z Polski (z Poronina), gdzie mieszka jego cała najbliższa rodzina i dlatego powinien mieć możliwość przyjazdów stałych do Polski bez żadnych utrudnień. Z poniżej cytowanego pisma księdza Witolda ze skargą wynika, że traktowany on jest skandalicznie przez Konsulat RP.

W związku z tym uprzejmie proszę Panią jako zaangażowaną poseł o odpowiednią interwencję nie tylko w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ale i u samego Prezydenta RP, by w ramach popierania Ukrainy w Unii Europejskiej wymagać od nich standardów zachodnioeuropejskich i uznawania podwójnego obywatelstwa polsko-ukraińskiego przez obie strony. Oby udało się wówczas przywrócić księdzu Witoldowi polskie obywatelstwo i podwójny paszport.

Pozostaję z wyrazami szacunku

Witold Bohdan Stański

Pismo Ks. Witolda Kowalowa:

Jako Polak od 20 lat mieszkający na stałe na Wołyniu i jako kawaler Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” protestuję przeciwko działaniu ochraniarza Konsulatu Generalnego w Łucku, który w dniu 12 października 2011 roku przerwał mi rozmowę z konsulem Krzysztofem Sawickim, zaczął mnie popychać i wyrzucił mnie z konsulatu.       Skończyła mi się wiza do Polski. W systemie elektronicznym nie można się zarejestrować. Sekretarka nie chce mnie umówić na spotkanie z konsulem. Konsul d/s kultury miał tylko dla mnie 3 minuty. „Nie ma żadnego zmiłuj”. Ochraniarz wyrzuca mnie z konsulatu. Nie zasłużyłem sobie na takie traktowanie!  

Pomiatanie człowiekiem zaczyna się od konsulatu i granicy. Z ludźmi trzeba rozmawiać, a nie robić trzymetrowe ogrodzenia.

Urodziłem się w Polsce. W Polsce mam rodziców i siostrę. To że nie jestem obywatelem Polski nie oznacza, że ochraniarz ma mnie traktować jak bydło.

Proszę o wyznaczenie terminu, kiedy przedstawiciel naszej redakcji może udać się konsulatu w celu złożenia wniosków wizowych dla pracowników naszej redakcji, jak to było w poprzednich latach.

Z poważaniem 

ks. Witold Józef Kowalów

redaktor naczelny „Wołania z Wołynia”

 

                   Sz. P. Dr Henryk Litwin Ambasador RP w Kijowie 01034 Kyiv, ul. Yaroslaviv val, 12 tel.: +38 044 230 07 00 fax: +38 044 230 07 43 +38 044 270 63 36 e-mail: kijow.amb.sekretariat@msz.gov.pl

                                           Protestuję
Vitold-Yosyf Kovaliv

vykovaliv@gmail.com 

Ostróg, 14 października 2011 rokuJesteśmy zdecydowanie przeciwni wobec takiego zachowania względem ks. Kowalowa, a także względem każdej osoby mającej kontakt z jakimkolwiek Konsulatem reprezentującym Państwo Polskie!
Zachęcamy do przyłączenia się do protestu!

Duszyczka Irenka, Duszek Zbyszek


Wróć do strony głównej
Dostrzeganie bliźnich i odkrywanie wartości. Materiały na wesoło i na bardzo poważnie, o nas, dla Was i o całym świecie. Nieoficjalna strona katolicka (także dla niekatolików i wątpiących).
Powrót na stronę główną      Info o stronie, kontakty, prawa autorskie itd.      Legalność materiałów i oprogramowania na stronie Duszki.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone (o ile nie zaznaczono inaczej) co do materiałów umieszczonych na stronie, podstronach, skrótach - zarówno jeśli chodzi o teksty, rysunki, muzykę, filmy - są one wytworem i własnością zespołu redakcyjnego Duszki.pl. Pozostałe materiały umieszczamy za zgodą ich twórców.
Warunki korzystania z materiałów na stronie Duszki.pl
Informacje o ochronie, przetwarzaniu danych osobowych, zapytania i zgloszenia
Ochrona danych osobowych na stronie Duszki.pl
Prywatne serwery Zbigniewa Kuleszy zjk.pl. Aktualny dostawca Internetu - Vectra.pl, Wszelkie prawa zastrzeżone. Zespół redakcyjny duszki.pl: redakcja@duszki.pl
W sprawie treści i działania strony oraz w sprawie funkcjonowania i udostępniania treści na serwerach duszki.pl - kontakt z administratorem: duszek@duszki.pl lub zjk7@wp.pl

Valid HTML 4.01 TransitionalValid XHTML 1.0 TransitionalPoprawny CSS!Poprawny CSS!

Copyright (c): Zbigniew Kulesza, Sieradz 2006-2024