Terapia hormonalna a papierosy ...

Zablokowany
Awatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
Posty: 4225
Rejestracja: 1 gru 2012, o 15:55
Wiek: 54
Data operacji: 23 lut 2010
Metoda operacji: cięcie poprzeczne
Powód operacji: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy

Terapia hormonalna a papierosy ...

Post autor: olikkk »

Założyłam taki wątek, ponieważ na naszym forum poprzednim odwiedziła nas dziś Fredzia, którą serdecznie witam :-* i zadała nam pytanie, na które ja jako niezorientowana zupełnie, nie potrafię odpowiedzieć, dlatego Was proszę o pomoc ;)

http://forum.gazeta.pl/forum/w,100789,1 ... tml?wv.x=2
Autor: fredzia0 22.02.13, 19:23
Witam moje Kochane miałam operacje 28.1.2013r.usunięto mi macice jajniki oraz przydatki dziś byłam na kontroli lekarz zapisał mi plasterki SYSTEN50 tylko zastrzegł mi ze nie mogę palić papierosów przy stosowaniu ich bo dostane zakrzepice.Nie wiem czy dam rade rzucić te papierosy czy któraś z was tez pali i stosuje te plasterki???
Reszta pytania dotyczy innego wątku ;)
Mam nadzieję, że Fredzia do nas dotrze, a Wy jako ekspertki wypowiecie się na ten temat :)
Fredziu zapraszam do nas :-*
Obrazek Obrazek Obrazek
olikkk
Awatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
Posty: 4225
Rejestracja: 1 gru 2012, o 15:55
Wiek: 54
Data operacji: 23 lut 2010
Metoda operacji: cięcie poprzeczne
Powód operacji: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy

Re: Terapia hormonalna a papierosy ...

Post autor: olikkk »

Nawiązując do tematu, zauważyłam, że wiele z Was po operacji, bądź niedługo po niej odstawiło papierosy,
co osobiście uważam za jedną z największych korzyści tej operacji ;)
Chciałam zapytać, co było głównym powodem tej decyzji i jak się Wam udało tego dokonać, bo wiem, że łatwo nie było ;)
Przy okazji może nasze nowe koleżanki skorzystają z Waszych metod i też zerwą z tym zgubnym i niestety bardzo drogim nałogiem :)
Obrazek Obrazek Obrazek
olikkk
Awatar użytkownika
Roszpunka66
Posty: 171
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:48
Wiek: 40
Data operacji: 30 mar 2009
Metoda operacji: cięcie poprzeczne
Powód operacji: mięśniaki macicy
Zakres operacji: usunięcie trzonu macicy
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Estradot od 2010r.

Re: Terapia hormonalna a papierosy ...

Post autor: Roszpunka66 »

Witam, Kobietki :)
Postanowiłam zameldować się również w tym wątku, bo niestety należałam do grona osób, które uwikłane były w ten nałóg :p ( (sorry, Olikkku – wiem, że nie lubisz dymków ;) ).
Co prawda operacja w żaden sposób nie wpłynęła na moją decyzję o rzuceniu palenia, bo przestałam palić jakieś cztery lata wcześniej :D
Jeżeli chodzi o przyjmowanie hormonów i równoczesne palenie, to dość powszechnie znany jest fakt, że te dwie rzeczy nie powinny iść w parze. Zdecydowanie nie powinny palić kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną.
Dlaczego?
Papierosy uszkadzają ściany naczyń krwionośnych, prowadząc do choroby wieńcowej i zawału – im jesteśmy starsze, tym zagrożenie większe. Dodatkowo zwiększają krzepliwość krwi. A hormony mają podobny wpływ na nasz organizm. Zwiększona krzepliwość to duże zagrożenie zakrzepicą.
HTZ to przecież prawie takie hormony, jak i te w antykoncepcji. Jednak „prawie” robi różnicę…
Po pierwsze, dawki są 3 – 4 - krotnie niższe, po drugie zamiast estrogenów syntetycznych w HTZ stosuje się naturalne. Zatem ryzyko zakrzepicy i chorób towarzyszących jest zdecydowanie niższe, ale jednak jest. Dlatego lekarze proszą o rzucenie palenia…A już u osób z dodatkowymi kłopotami zdrowotnymi palenie może stanowić przeciwwskazanie do terapii.
Jest jednak pewne ale… .Syrenki z reguły nie stosują HTZ tylko ETZ (wyjątkiem są te z przebytą lub podejrzewaną endometriozą)
I tu dobra wiadomość…ETZ zdecydowanie mniej wpływa na możliwość zakrzepicy, mniej też koliduje z paleniem (choć jednak trochę zawsze). A to dlatego, że głównym winowajcą „prozakrzepowym” są jednak progestageny, nie estrogeny.

Ja jednak gorąco namawiam Wszystkie Syrenki Palaczki, na rzucenie palenia. A czemu?
Kochane, palenie po prostu obniża poziom estrogenów we krwi… Nawet bez operacji palaczki szybciej przekwitają, bo opada poziom hormonów…Estrogeny są po prostu syntetyzowane w wątrobie, a nikotyna temu przeszkadza.
No przecież nie po to bierzemy estrogeny, żeby papierochy uniemożliwiły ich przyswajanie w wątrobie…Nic dziwnego, że potem nie czujemy się dobrze…
To chyba tyle, Dziewczyny, od byłej palaczki… ;)
Obrazek Roszpunka Obrazek
Awatar użytkownika
Roszpunka66
Posty: 171
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:48
Wiek: 40
Data operacji: 30 mar 2009
Metoda operacji: cięcie poprzeczne
Powód operacji: mięśniaki macicy
Zakres operacji: usunięcie trzonu macicy
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Estradot od 2010r.

Re: Terapia hormonalna a papierosy ...

Post autor: Roszpunka66 »

Viko droga
Systen Conti to oczywiście HTZ, czyli terapia dwuskładnikowa.
Zauważyłam ten rodzaj terapii, rzadki u Syrenek, w Twojej stopce.
No i tak w duszyczce zastanowiłam się wtedy, dlaczego u Ciebie tak?
Najczęstszym powodem takiego podawania hormonów po histerektomii jest stwierdzona przed zabiegiem endometrioza (zwłaszcza, jeżeli wiadomo, że jakieś jej ogniska mogły pozostać), czasem kłopoty z piersiami (progestageny w niektórych schorzeniach równoważą wpływ estrogenów na tkankę gruczołową sutka). Mogą też być inne powody…

Viko, na pewno nie masz powodów do niepokoju…Decyzję o rozpoczęciu leczenia i dobraniu najwłaściwszego preparatu podejmuje lekarz dopiero po przeprowadzeniu badania ginekologicznego i zebraniu szczegółowego wywiadu lekarskiego. Twój lekarz zna Cię przecież dobrze, ma Twoje wyniki itd. Jeżeli w Twoim konkretnym przypadku uznał, że taka terapia będzie bezpieczniejsza, to musiał mieć powód i dobrał HTZ do Twoich konkretnych schorzeń… :)
Progestageny co prawda obniżają szybkość przepływów przez naczynia krwionośne, ale też równocześnie poszerzają światło tych naczyń. U kobiet zupełnie zdrowych działają niekorzystnie na układ żylny, ale Ty piszesz o kłopotach pod tym względem, o zagrożeniu zakrzepicą. Nie jesteś w standartowej sytuacji…Widocznie u Ciebie ten drugi aspekt jest korzystniejszy i już…Systen Conti zawiera noretisteron o dość silnym działaniu synergicznym do estrogenów, czyli troszkę z kolei osłabia wpływ estradiolu.
Piszesz, że nigdy nie paliłaś. I całe szczęście w Twojej sytuacji :) . Myślę, że gdybyś paliła, to hormonków raczej w ogóle nie mogła byś przyjmować... Zagrożenie byłoby wtedy większe...

Pozdrawiam serdecznie i życzę, żeby terapia "dobrze się sprawowała" i pozwoliła korzystać z uroków życia :-*
Obrazek Roszpunka Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Terapia hormonalna”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość