KONIZACJA CZY LEPIEJ OD RAZU USUNIECIE MACICY??

Łyżeczkowanie, operacją przez pochwę, laparoskopia, histeroskopia endoskopowa, embolizacja, histerektomia okołoporodowa, operacja przy wypadaniu pochwy, macicy, nietrzymaniu moczu, plastyka pochwy
Zablokowany
lidiab
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2014, o 20:43
Wiek: 36
Metoda operacji: inne
Powód operacji: Badanie Histopatologiczne FIGO I AI G1
Zakres operacji: Nie wiem
Wynik HP: Nie mam.
Terapia hormonalna: Nie stosuje.

KONIZACJA CZY LEPIEJ OD RAZU USUNIECIE MACICY??

Post autor: lidiab »

Witam Was wszystkie bardzo serdecznie.
Na poczatku moze sie przedstawie :)

Na imie mam Lidka i mam 36 lat.Posiadam dwojke wspanialych dzieci-10 i 4 latka.

02.04. ,po badaniu cytologicznym, PAP IVA przeszlam konizacje szyjki macicy.Wycieli,wylyzeczkowali,pobrali wycinki z dalszej czesci szyjki,jak i z macicy i wynik FIGO I A1,G1.
Pan Doktor powiedzial,ze dla mojego bezpieczenstwa musze przejsc kolejna konizacje (jesli chce zachowac swoja macice),albo po prostu ja usunac,jesli dzieci juz nie planuje.

Zaznacze,ze powiedzial jeszcze ,ze to co wycieli na linii ciecia jest czyste.

I nie wiem.Nie znam sie.Czytam Wasze Forum i widze ,ze wyciecie macicy to nie taka prosta sprawa jak przedstawial mi to Doktor.A ja chcialabym szczerze wiedziec co Wy o tym sadzicie.Czytalam,ze wielu dziewczyna sie po konizacji znowu odnawia i tak pozniej musza ja wyciac. Ja sama nie wiem co robic.
Mialam USG macicy i powiedzieli,ze jest ladna,czysta-bez niczego.
Mam czas na decyzje,bo jeszcze nie minelo 4-6 tygodni po konizacji.
Z gory dziekuje za odpowiedzi.
Pomozecie??:)
lidiab
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2014, o 20:43
Wiek: 36
Metoda operacji: inne
Powód operacji: Badanie Histopatologiczne FIGO I AI G1
Zakres operacji: Nie wiem
Wynik HP: Nie mam.
Terapia hormonalna: Nie stosuje.

Re: KONIZACJA CZY LEPIEJ OD RAZU USUNIECIE MACICY??

Post autor: lidiab »

Dziekuje za odpowiedzi Alicja za odpowiedz :)

Tak patrze i do konca nie rozumiem. Powiedzieli,ze w tej czesci wycietej byly malutkie komorki,ktore sa zainfekowane. Myslalam,ze jak juz to zrobili to i linia ciecia byla czysta to juz nie trzeba wiecej i sie zalamalam. Najgorsza ta decyzja - lepiej cala macice usunac bez przydadkow czy znow konizacja.

Pojecia nie mam,a to moja ma byc decyzja.

Tym linkiem troche mnie przerazilas.

W ogole jestem przerazona. A oni nie powinni mi Jakis dodatkowych badan robic?

Poki co powiedzieli,ze mam sie do nich zglosic na nastepny Termin operacji .

Boje sie.Nie wiem co mnie czeka.

Zaznacze,ze to wszystko dzieje sie w Niemczech,bo tu mieszkam.
I tez sie boje,bo wiem,ze czasami za szybko tu ludzi operuja. Czesto sie mowi,ze wola cos wyciac niz syropek przepisac,ale to juz inny temat.

Ogolnie widzialam,ze raczej oni chcieliby mi cala macice usunac - wiadomo,ze wtedy jestem bezpieczniejsza.
lidiab
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2014, o 20:43
Wiek: 36
Metoda operacji: inne
Powód operacji: Badanie Histopatologiczne FIGO I AI G1
Zakres operacji: Nie wiem
Wynik HP: Nie mam.
Terapia hormonalna: Nie stosuje.

Re: KONIZACJA CZY LEPIEJ OD RAZU USUNIECIE MACICY??

Post autor: lidiab »

Wiem Alicja , nie martw sie. Ja z reguly jestem panikara,a tu teraz takie cos.
Zastanawiam sie co zrobilam nie tak,dlaczego tak musi byc.
Do lekarzy chodzilam. Mialam nadzerke,a potem cyt. Pap 3 i moj lekarz powiedzial,ze mozemy zamrozic-to bylo prawie 4 lata temu-zrobilam to. I nie wiem czy to z tego sie to zrobilo,moze juz wtedy powinnam konizacje przejsc? Przykro mi,boje sie.
I teraz sama nie wiem czy usunac raz ,a porzadnie czy lepiej najpierw konizacja.Bo usuniecie macicy to jednak powazniejsza sprawa,ale jesli trzeba to oczywiscie to zrobie,ale mi daja wolna reke-bezsensu.
izabela
Posty: 114
Rejestracja: 31 mar 2014, o 12:46
Wiek: 43
Data operacji: 28 lut 2014
Metoda operacji: przez pochwę
Powód operacji: CIN III
Zakres operacji: wycięcie macicy z pozostawieniem przydatków
Wynik HP: nie można wykluczyć rozpoczynającej się mikroinwazji
Terapia hormonalna: brak

Re: KONIZACJA CZY LEPIEJ OD RAZU USUNIECIE MACICY??

Post autor: izabela »

lidio mnie również proponowano kolejną konizację, z tym, że komórki zainfekowane były również na granicy cięcia i nie gwarantowano mi, że kolejna konizacja to będzie już koniec. Lekarz zaproponował usunięcie macicy, a, że dzieci już nie planuję, to się od razu zgodziłam. I dobrze zrobiłam, gdyż macicę usunięto jak to lekarz powiedział "w ostatnim momencie". Ale jeśli u Ciebie na granicy cięcia jest czysto, to może skonsultuj się z jeszcze innym lekarzem, tak jak Lena Ci radziła.
Awatar użytkownika
Roszpunka66
Posty: 171
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:48
Wiek: 40
Data operacji: 30 mar 2009
Metoda operacji: cięcie poprzeczne
Powód operacji: mięśniaki macicy
Zakres operacji: usunięcie trzonu macicy
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Estradot od 2010r.

Re: KONIZACJA CZY LEPIEJ OD RAZU USUNIECIE MACICY??

Post autor: Roszpunka66 »

Witaj,Lidko :-*
Rozumiem Twój niepokój i zagubienie.
Diagnoza jest poważna, choroby nowotworowej nigdy nie należy lekceważyć.
Jednak bez względu na wszystko, przy tym stopniu zaawansowania jesteś w bardzo dobrej sytuacji.
Alicja Cię troszkę przeraziła prezentacją ;) , ale u Ciebie to zupełnie inna sprawa.
Masz stwierdzonego raka szyjki macicy, nie trzonu macicy. Zagrożenie i leczenie nie są identyczne.

Skoro to IA1, to możliwe jest pozostawienie macicy, jeżeli zachowano odpowiedni margines cięcia.
Proponują Ci ponowną konizację, więc margines musiał być po prostu zbyt mały, mimo czystej granicy. Wtedy nie wiedziano, jaki będzie hist. - pat.

Niemniej coraz częściej onkolodzy proponują usunięcie całej macicy, aby wykluczyć jakiekolwiek zagrożenie tą podstępną chorobą na przyszłość.
Jesteś młoda, więc jajniki na pewno by zostały...(a np. przy raku trzonu macicy już ich się nie zostawia)
Musisz to spokojnie rozważyć, bo przy takim stopniu zaawansowania lekarz sam autorytatywnie nie zdecyduje...może tylko sugerować swoje indywidualne zdanie.
Trudna decyzja, bo zależna od Twoich planów, Twoich preferencji.
Ale bez względu na to jesteś w bardzo dobrej sytuacji. Chorobę szybko wykryto, komórki wycięto, dodatkowe leczenie nie będzie potrzebne :x
Walczysz tylko o swój spokój, o bezpieczną przyszłość.
Obrazek Roszpunka Obrazek
lidiab
Posty: 4
Rejestracja: 18 kwie 2014, o 20:43
Wiek: 36
Metoda operacji: inne
Powód operacji: Badanie Histopatologiczne FIGO I AI G1
Zakres operacji: Nie wiem
Wynik HP: Nie mam.
Terapia hormonalna: Nie stosuje.

Re: KONIZACJA CZY LEPIEJ OD RAZU USUNIECIE MACICY??

Post autor: lidiab »

Dziękuje dziewczyny za odpowiedzi,wszystkie bardzo pomocne :)
Szczególnie Ty Roszpunko-wszystko co mnie zastanawiało ,Dzieki Tobie,juz wiem.
Najbardziej wlasnie to,dlaczego następna Konizacja,skoro po tej wiadomo,ze linia ciecia była czysta.No wlasnie,granica była za mała.
Z moja macica cieżko bedzie sie roztac,ale jak bedzie trzeba,zrobię to bez wahania.Wtedy juz nie bede musiała,przynajmniej o ten rodzaj choroby martwić .
Jednak najpierw skonsultuje to z innymi lekarzami.Tylko teraz sie zastanawiam czy to powinien być lekarz ginekolog czy raczej onkolog?
Póki co,zycze Wam Syrenki zdrowych,spokojnych i wesołych Swiat Wielkanocnych :) :kolobok_paratrooper_girl:
Awatar użytkownika
Roszpunka66
Posty: 171
Rejestracja: 10 lut 2013, o 22:48
Wiek: 40
Data operacji: 30 mar 2009
Metoda operacji: cięcie poprzeczne
Powód operacji: mięśniaki macicy
Zakres operacji: usunięcie trzonu macicy
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Estradot od 2010r.

Re: KONIZACJA CZY LEPIEJ OD RAZU USUNIECIE MACICY??

Post autor: Roszpunka66 »

Lidko :ymhug:
Najlepiej, żeby to po prostu był ginekolog - onkolog. Taka podwójna specjalizacja jest częsta.
I koniecznie powiedz o tym, że cztery lata temu miałaś już nadżerkę, Pap3 i krioterapię. To ma znaczenie.
Dopiero cała historia choroby da lekarzowi obraz tego, jak Twój organizm reaguje, pozwoli mu spojrzeć na Ciebie indywidualnie.
Wesołych Świąt, Lidko :) :x
Obrazek Roszpunka Obrazek
Awatar użytkownika
olikkk
Glowny Moderator
Posty: 4225
Rejestracja: 1 gru 2012, o 15:55
Wiek: 54
Data operacji: 23 lut 2010
Metoda operacji: cięcie poprzeczne
Powód operacji: Mięśniaki macicy
Zakres operacji: Usunięcie macicy z przydatkami
Znieczulenie dolędźwiowe
Wynik HP: OK
Terapia hormonalna: Systen 50
od kwietnia 2010 roku
Na wyraźne efekty czakałam ok 2 miesięcy

Re: KONIZACJA CZY LEPIEJ OD RAZU USUNIECIE MACICY??

Post autor: olikkk »

Lidio miło mi bardzo przywitać Cie na naszym forum :-)
Miałaś dużo szczęścia, że trafiłas do nas kiedy na krótko pojawiła się u nas Roszpunka :-)
Ona zawsze znajdzie dobre słowo , a co najważniejszec bardzo przytępnie wytłumaczyć skomplikowane dla nas problemy :-)
Mam nadzieję, że Cię uspokoiła wraz z innymi Syrenkami i bedziesz teraz spokojnie czekała na dalsze leczenie, ja zaś Ci życzę, żeby przyniosło dobre efekty i szczęśliwy powrót do zdrowia :-) Pozdrawiam Cię bardzo cieplutko :-*
Obrazek Obrazek Obrazek
olikkk
Zablokowany

Wróć do „Rodzaje zabiegów i operacji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość