Zmarł Ojciec Profesor Mieczysław Albert Krąpiec OP

KĄCIK POWITAŃ ***** Wiadomości z Polski i ze świata, zdrowie, kulinaria, hobby, humor i wszelkie tematy, które Was ciekawią, a nie znalazło się dla nich miejsce w innych działach :)

Moderatorzy: duszek_koordynator, tesia, Moderatorzy

michal
Duszek
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 24 listopada 2007, 20:16

Zmarł Ojciec Profesor Mieczysław Albert Krąpiec OP

Nieprzeczytany post autor: michal »

Zmarł Ojciec Profesor Mieczysław Albert Krąpiec OP

Ojciec Profesor Mieczysław Albert Maria Krapiec – dominikanin uczeń Ojca Jacka Wornieckiego, były rektor KUL, twórca Lubelskiej Szkoły Filozofii Klasycznej (realnej), zmarł nagle 9 maja rano. Miał 87 lat.

O. Mieczysław Albert Krąpiec OP był wieloletnim profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i jego rektorem w latach 1970-1983. Był wybitnym filozofem metafizykiem, jego prace tłumaczone były na wiele języków. Jednocześnie był doskonałym organizatorem i obrońcą uczelni w trudnych czasach.

W czasach tzw. pokomunistycznej transformacji wspierał swoim zaangażowaniem KUL jak zawsze, Radio Maryja jako Przewodniczący Rady Programowej Radia i gromadząc wobec siebie elitę katolicką moralną i intelektualną w tej Radzie, i wytrwały felietonista, wysłał do Radia swoich uczniów z KUL profesorów, doktorów oraz zainicjował i praktycznie dokończył Powszechną Encyklopedię Filozofii ( przy wytrwałym wsparciu Radia Maryja) oraz wspierał takie dzieła jak Instytut Edukacji Narodowej przy Radio Maryja wysyłając tam swojego młodego wtedy jeszcze magistra a dzisiaj doktora Arkadiusza Rybę, oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej Ojców Redemptorystów w Toruniu.


Ojciec Profesor zmarł w swojej celi lubelskiego klasztoru dominikanów, czytając swoje hasło "Chrześcijaństwo", które miało być zamieszczone w suplemencie. Sprawdzał je wczoraj i przy rozdziale "Nadejście Mesjasza" zmarł przy biurku, przy pracy. Z perspektywy teologicznej jest to znak Bożej obecności.

To też jest taki symboliczny znak, że tej pracy, którą tak głęboko tworzył, którą tak bardzo żył, do końca pozostał wierny. Ta Encyklopedia została zresztą ofiarowana Narodowi Polskiemu na ręce Jana Pawła II. W ten sposób Ojciec Profesor chciał, aby myśli, pojęcia stawały się silną podstawą dla kultury polskiej, dla polskiej filozofii. I na pewno mu się to udało.


Pogrzeb świętej pamięci Ojca Profesora odbędzie się w najbliższą sobotę w Lublinie.

====

WIELKI POLAK Z PODOLA - OLBRZYMIA STRATA

Mój Ojciec Profesor!

Jeden z ostatnich wielkich Polaków i katolików z okresu po odzyskaniu niepodległości.

Mam liczne osobiste wspomnienia związane z Ojcem Profesorem Mieczysławem Albertem Marią Krąpcem - w Lublinie znałem Ojca Rektora z famy jaką miał jako Ojciec Rektor KUL - Ojciec studentów - Ojciec odpowiedzialny za Lubelską Katolicką Alma Mater ( Matkę Żywicielkę) - KUL.

Znałem Ojca Profesora z opowiadań mojej Mamy z czasów nauki w gimnazjum klasycznym i, Wincentego Pola w Tarnopolu ( "województwo podolskie" ) oraz ze spotkań kresowiaków podolskich w Opolskiem, Wrocławskiem i Lubelskiem.

W ostatnich latach słuchałem Ojca Profesora w felietonach 7.50 w Radio Maryja ( chociaż od kilku lat już nie przesyłał tych felietonów do Radia). Na żywo widziałem niedawno Ojca profesora w Toruniu na sympozjum organizowanym przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej Ojców Redemptorystów.

Ostatnim wielkim dziełem życia Ojca Profesora jest inicjatywa i praktycznie wydanie Powszechniej encyklopedii filozofii - pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu - i siłami uczniów Katedry Metafizyki KUL, Aleje Racławickie 14, Lublin.

Strata jest ogromna pewnie będzie nam pomagał teraz z nieba ten wzorowy zakonnik uczeń świętego Dominika, profesor organizator i wychowawca oraz wspaniały i odkrywczy teolog filozof i humanista. Jeśli starczy mi sił poświecę jeden temat życiu świętej pamięci Ojca Profesora prawdziwego miłośnika mądrości.
==

W odpowiedzi na przesłanie informacji o wydaniu trzytomowego "Wprowadzenia do filozofii" Ojciec Święty tak napisał w podzięce Ojcu Profesorowi:


2 lutego 1996 r.

+ Czcigodny Ojcze Rektorze

(..) Ojcu Albertowi, niestrudzonemu słudze Philosophiae Perennis, oraz Wszystkim Jego Współpracownikom i Uczniom życzę błogosławieństwa Bożego
JP II
====

Jeden z cytatów wprowadzających do szóstego tomu ww. encyklopedii jest następujący:

Kulturą duszy jest filozofia; ona wyrywa z korzeniami wady i przygotowuje dusze do przyjęcia ziarna, powierza im je i [...] zasiewa, aby dojrzawszy, przyniosły jak najbardziej obfite owoce.
Michal
michal
Duszek
Posty: 10
Rejestracja: sobota, 24 listopada 2007, 20:16

Pogrzeb Ojca Profesora Mieczysława Alberta Krąpieca OP

Nieprzeczytany post autor: michal »

[ Dodano: 2008-05-16, 07:10 ]
Dzisiaj 16 maja 2008 r
w dniu świętego Andrzeja Boboli ( patrona Polski ) -
mocarza męczenników jak to określił w buli Pius XI (?)
odbędzie się pogrzeb
świętej pamięci Ojca Profesora Mieczysława Marii Kolbego - dominikanina


http://kul.pl/art_10800.html

Obrazek
http://www.eds-fundacja.pl/akademia/2006-016/002.jpg

Odszedł do Pana Ojciec Mieczysław Albert Krąpiec OP

emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jan Pawła II

Doktor filozofii Uniwersytetu św. Tomasza – „Angelicum” w Rzymie
Doktor teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Doktor habilitowany filozofii KUL
Wykładowca Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Krakowie
Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Kierownik Katedry Metafizyki Wydziału Filozofii KUL
Dziekan Wydziału Filozofii KUL
Rektor KUL (1970-1983)
Współtwórca Lubelskiej Szkoły Filozoficznej
Doktor honoris causa Papieskiego Instytutu Mediewistycznego w Toronto
Doktor honoris causa Katolickiego Uniwersytetu w Leuven
Członek Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności i Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Salzburgu
Odznaczony belgijskim Wielkim Oficerskim Orderem Leopolda II,
francuską Komandorią Orderu Palm Akademickich oraz Komandorią Orderu Odrodzenia Polski z Gwiazdą
Współtwórca „Encyklopedii katolickiej” i „Powszechnej encyklopedii filozofii”
Sługa prawdy, najwybitniejszy ze współczesnych polskich filozofów, wychowawca wielu pokoleń studentów, charyzmatyczny rektor, człowiek niezłomny, gorący patriota, gorliwy dominikanin

Urodzony 25 maja 1921 r. w Berezowicy Małej na Podolu
Zasnął w Panu nad korektą artykułu „chrześcijaństwo” 8 maja 2008 r. w Lublinie
Z głębokim żalem żegnamy wielkiego humanistę, całą duszą oddanego Kościołowi, Ojczyźnie i Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu, polecając Go Bożemu Miłosierdziu.


Wystawienie trumny z ciałem Ojca Profesora w Bazylice OO. Dominikanów rozpocznie się w czwartek 15 maja o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. W tym czasie zostanie również wyłożona księga kondolencyjna.

Uroczystości pogrzebowe odbędzie się 16 maja 2008 r. i rozpoczną się Mszą Świętą Pogrzebową o godz. 10.00 w Bazylice OO. Dominikanów (ul. Złota 9).

Następnie w uroczystej procesji przejdziemy do Kościoła Akademickiego KUL, gdzie nastąpi Modlitwa Pożegnania.

Ciało Ojca Mieczysława A. Krąpca zostanie złożenie do grobu na cmentarzu przy ul. Lipowej.


Rektor i Senat
Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Dziekan i Rada Wydziału Filozofii KUL
oraz Społeczność Akademicka

PROGRAM MODLITWY POŻEGNANIA Śp. Ojca Rektora Mieczysława Krąpca w Kościele Akademickim KUL ok. godz. 12.00-12.30

1. Śpiew Chóru Akademickiego: Vigit suum.

2. Psalm na sposób responsoryjny: Ps 27 (26), 1. 4. 7 i 8b i 9a. 13-14. Wszyscy powtarzają refren: Pan moim światłem i zbawieniem moim.

3. Modlitwa za zmarłego kapłana: Wszechmogący Boże, wysłuchaj nasze pokorne prośby o zbawienie Twojego sługi, kapłana Mieczysława Alberta, który głosił braciom Twoje imię, i spraw, aby na wieki radował się w społeczności Świętych. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

4. Psalm na sposób responsoryjny: Ps 63 (62), 2. 3-4. 5-6. 8-9. Wszyscy powtarzają refren: Ciebie, mój Boże, pragnie moja dusza.

5. Modlitwa za zmarłego zakonnika: Wszechmogący Boże, zmarły brat, kapłan Mieczysław Albert, dążył do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłował, spraw, aby się radował, gdy się ukażesz w chwale, i razem ze swoimi braćmi miał udział w szczęściu wiecznym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen

6. Psalm na sposób responsoryjny: Ps 122 (121), 1-2. 4-5. 6-7. 8-9. Wszyscy powtarzają refren: Idźmy z radością na spotkanie Pana.

7. Modlitwa za zmarłego, który pracował w służbie Ewangelii: Miłosierny Boże, wejrzyj na twojego sługę, kapłana Mieczysława Alberta, który gorliwie pracował nad rozszerzeniem Ewangelii, i wynagródź jego trud w swoim Królestwie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

8. Następują przemówienia.

9. Śpiew Chóru Akademickiego: Libera me.

10. Obrzęd ostatniego pożegnania i odprowadzenie na cmentarz.


OJCIEC MIECZYSŁAW ALBERT KRĄPIEC

Fotogaleria

Kronika


======
Transmisja uroczystości w Telewizji Trwam i Radio Maryja ( można słuchać i oglądać w internecie)
Michal
ODPOWIEDZ