Wiadomości galicyjskie

Irena Masalska

Wykorzystano wiadomości Zachodniej Korporacji Informacyjnej

 

Lwów i Wrocław wspólnie zajmą się sprawą torów europejskich do Lwowa

O tym mer Lwowa Andrij Sadowyj rozmawiał z Prezydentem Miasta Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Strony, w obecności dziennikarzy, podpisały odpowiedni protokół. Prezydent Wrocławia uważa, że jest to fantastyczna idea, o której będzie rozmawiał na poziomie rządowym w Warszawie. „Wrocław, Kraków i Lwów są w III międzynarodowym korytarzu transportowym. Obecnie ta trasa jest modernizowana na terenie Polski i jest logiczne, by została przeciągnięta do Lwowa, a nie zamknięta na granicy” – powiedział Prezydent Wrocławia.

 

Stanie pomnik profesorów lwowskich

W trakcie ostatniej wizyty do Wrocławia mer Lwowa Andrij Sadowyj rozmawiał z Prezydentem Miasta Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem o postawieniu do roku 2009 pomnika profesorów, rozstrzelanych w 1941 roku na Wzgórzach Wuleckich. Wrocław ma sfinansować wszystkie prace, związane z postawieniem pomnika. Projekt zostanie wybrany w drodze konkursu międzynarodowego przez przedstawicieli Lwowa i Wrocławia. Nie dla wszystkich jednak sprawa ta wygląda jednoznacznie. O pomniku rozmawiano 11 marca na sesji Lwowskiej Rady Obwodowej. Zdaniem Ostapa Kozaka, deputowanego tejże Rady, ta sprawa jest (cytujemy) „trickiem przedwyborczym prezydenta Wrocławia, który ma oparcie w antyukraińskich kołach kresowych.” Ostap Kozak uważa, że stawianie pomnika nie ma sensu, ponieważ taki sam (!) stoi niedaleko akademików Politechniki Lwowskiej. Jak, wiadomo, na Wzgórzach Wuleckich stoi symboliczny obelisk z krzyżem, upamiętniający miejsce zbrodni. Innym powodem sprzeciwu jest to, że „sprawa rozstrzelanych profesorów polskich była wykorzystywana przeciwko generałowi UPA Romanowi Szuchewyczowi”.

 

Bal Wiosenny uratował życie dziesięciolatka

Jak pisaliśmy w poprzednim numerze, w gmachu Lwowskiego Domu Uczonych odbył się charytatywny Bal Wiosenny. Według najnowszych informacji, wszystkie zebrane koszty (około 10 tys. UAH) zostały przekazane na leczenie 10-letniego Sławka Hnatiuka, który choruje na wodogłowie i potrzebuje przeprowadzenia skomplikowanej operacji za granicą.

 

„Lwiwska Gazeta” rozpoczęła akcję: „Napisz list do papieża”

Gazeta prosi swych czytelników, by zwracali się listownie do Ojca świętego Benedykta XVI z prośbą o przyspieszenie beatyfikacji Sługi Bożego Metropolity Andrzeja Szeptyckiego. Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w 1995 r. „Lwiwska Gazeta” z dnia 13 marca br. opublikowała życiorys metropolity, apel działaczy społecznych Ukrainy (wśród nich są śpiewaczka Nina Matwijenko, doktor filozofii Jehen Swerstiuk, wicerektor UUK Mirosław Marynowicz, profesor doktor historii sztuki Andrij Bokotej, zespół „Tercja pikardyjska”). Opublikowano też wzór listu do Ojca świętego.

 

Studenci KUL poznawali parki lwowskie

W dniu 5 marca do Lwowa przybyła grupa 29 studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Głównym celem wizyty były warsztaty we Lwowskim Regionalnym Parku Krajobrazowym „Zniesienie”. Wraz ze studentami przybyli ich kuratorzy - mgr inż. Wojciech Januszczyk z Katedry Kształtowania Krajobrazu KUL oraz mgr inż. Jan Kamiński z Katedry Kształcenia Plastycznego KUL. Warsztaty obejmują zajęcia oraz wymianę doświadczeń w zakresie ochrony krajobrazu. Studenci zapoznali się z parkiem „Zniesienie”, którego dyrekcja wspólnie z pracownikami naukowymi Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki prowadziła wykłady oraz warsztaty dla studentów polskich.

 

Bajkowy Karnawał 2008

Tak nazywa się II Międzynarodowy Charytatywny Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej, który odbył się we Lwowie, w dniach 6-9 marca. Festiwal został zorganizowany z myślą o dzieciach-sierotach oraz dzieciach niepełnosprawnych. W imprezie wzięły udział dzieci i młodzież z zachodnich obwodów Ukrainy oraz z Polski. Festiwal odbył się w trzech nominacjach – malarstwo, sztuka dekoracyjno-użytkowa oraz sztuka teatralna i stroje teatralne.

 

„Perspektywy –2008”

Taką nazwę mają Międzynarodowe Targi Edukacyjne, które w dniach 6-9 marca odbywały się w Warszawie. Swoje osiągnięcia prezentował na nich Lwowski Narodowy Uniwersytet Lasotechniczny. W programie targów były wystawy oraz prezentacje, poświęcone osiągnięciom i działalności uczelni wyższych z całego świata.

 

Ukraińsko-niemiecki wydział ekonomii

Został otwarty 6 marca na narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym w Tarnopolu. W ceremonii otwarcia uczestniczyli Ambasador nadzwyczajny i Pełnomocny RFN na Ukrainie Reichard Schefers, gubernator Ziemi Tarnopolskiej Jurij Czyżmar oraz rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Serhij Jurij. Wydział ten ąóczy w sobie niemiecki oraz ukraiński systemy kształcenia z uwzględnieniem specyfiki europejskiej. Wydział został utworzony wspólnie z Uniwersytetem Technicznym Drezna.

 

W Stanisławowie zagrała lubelska „Orkiestra św. Mikołaja”

Koncert odbył się 7 marca w Filharmonii Obwodowej. Odbyła się także prezentacja płyty „Album Karpacki”, zawierającej utwory tego zespołu, wykonanego na festiwalu „Szeszory” w latach 2005-2007. W orkiestrze, która powstała 20 lat temu, jest siedmiu muzyków, wykonujących polską, huculską, łemkowską muzykę ludową. Zespół wydał 8 płyt, ma w dorobku ponad tysiąc koncertów w Polsce i za granicą, uczestniczył w prestiżowych międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. 8 marca „Orkiestra św. Mikołaja” zagrała w Winnicy, 9 marca – w Kijowie.

 

W Użhorodzie zostały odnowione słynne piwnice

W centrum Użhorodu dotąd są piwnice, w których za czasów Austro-Węgier przechowywano beczki z winem. W czasach sowieckich była tu restauracja „Skała”, jednak po upadku ZSRR pomieszczenia przekształciły się w śmietnik. Aby je oczyścić, wywieziono 186 ciężarówek śmieci. Nad piwnicami mieści się hotel, którego dyrekcja chce zadbać o odnowienie piwnic. Być może, za koszty niepaństwowe zostanie odnowiony również zamek w Mukaczewie.

 

Do 600-lecia Czerniowiec zostanie wysadzonych 300 tys. sztuk kwiatów

Pierwsza wzmianka pisemna o Czerniowcach pochodzi z roku 1408. Przy wjazdach do miasta już posadzono 7 tys. krzaków róży oraz setki drzew wiecznie zielonych. Na drodze do Stanisławowa posadzono 163 choinki oraz 18 wierzb. Te same drzewa zostaną posadzone na głównych drogach ruchu w mieście. Już posadzono narcyzy, tulipany i krokusy, latem zostaną posadzone begonie, wiole, agratumy, salwie, petunie, cyklameny, jesienią – asty oraz czarnobrewce. Władze będą rozdawały bezpłatnie wazony kwiatów tym mieszkańcom centrum miasta, którzy nie będą mogli kupić kwiatów na koszt własny, by ozdobić swoje balkony.




Wróć do strony głównej