You are hereJak osiągnąć szczęście? / Co to znaczy patrzeć sercem?

Co to znaczy patrzeć sercem?


By adminduszek - Posted on 20 wrzesień 2009

Co to znaczy patrzeć sercem?

Patrzeć sercem, to, moim zdaniem, kochać drugiego z dobrocią, po to, by go poznać, bez względu na to, czy jest człowiekiem interesu, pyszałkiem, czy chytrym lisem, ukrytym w ludzkim ciele. To spojrzenie na ludzkie wnętrze, a nie wchodzenie „w buciorach” w ludzkie życie po to, by próbować zmienić drugiego człowieka i jego postępowanie, to próba stworzenia wspaniałej więzi, ,opartej na miłości i zrozumieniu, mogącej przetrwać wszystko.

Jednak, ważnym elementem jest rozeznanie, czy, zdobywając wiedzę o przyjacielu, nie ranimy go zbytnią dociekliwością, a także subiektywizmem oceny jego osoby. To boli bardziej, niż obojętność.

Przyjaźń – to bliskość i zaufanie, o które trzeba dbać, bez względu na okoliczności i sytuację. Granica troskliwości o uczucia jest bardzo nikła. Łatwo ją przekroczyć. A przecież nie wszystko, co w nas, jest dla innych, na pokaz. Nawet przyjaciele nie wiedzą o sobie wszystkiego, po to, by każdego dnia odkrywać w sobie coś nowego, a jednocześnie pozostawać kimś niepowtarzalnym, znanym w całości jedynie Bogu. Złą cechą przyjaciela byłaby tu również niedyskrecja. W powierzonych tajemnicach duszy tkwi cząstka każdego z nas. Gdy ją wydajemy, sprawiamy, że człowiek czuje się nagi wobec świata, obrany z tego, co dla niego najcenniejsze, ważne, charakterystyczne.

Bądźmy dla innych tacy, jakimi chcielibyśmy, by oni się stali dla nas. To chyba najważniejsze w patrzeniu sercem i próbie utożsamiania swojego JA z innymi, chociaż częściowego - ZBLIŻENIA.

A gdyby tak potraktować człowieka trochę przedmiotowo na koniec. Tak dla przykładu, po to by ukazać jak ważne jest stopniowe i niezupełne odkrycie jego duszy. Oto mamy instrument muzyczny. Uczymy się na nim grać. Jakże wspaniałe dla młodego ucznia jest odkrywanie nowych dźwięków i umiejętności instrumentu.

„Uczę się ciebie, człowieku, powoli się uczę, powoli...”

Jerzy Libera „UCZĘ SIĘ CIEBIE, CZŁOWIEKU”

 Zachowujmy umiar i tempo swoich pragnień poznania, a odkryjemy w człowieku prawdziwy skarb. Bo dążenia do każdego celu powinny być dokładne i staranne. Napełnione naszym poświęceniem i uczuciami, a dopiero wtedy, gdy poznamy innego, zobaczymy siebie w nim.

 

Duszyczka Olenia

Nowi użytkownicy

  • Elżbieta Kwiatkowska
  • maciejka
  • Artur
  • messi0019
  • slawa21

Subskrybuj

Subskrybuje zawartość

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 0 gości.

Szukaj

www.duszki.pl newsletter

Stay informed on our latest news!

Subskrybuje zawartość